Około 3 tys. firm w Polsce zostanie objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego na mocy CSRD, czyli nowej dyrektywy unijnej (ang. corporate sustainability reporting directive). Obecnie do raportowania informacji o zgodności działalności z unijną taksonomią zobowiązanych jest około 140 spółek giełdowych, objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego. Fundacja Instrat sprawdziła, jak sobie radzą z taksonomią.
Pod lupą sektory...
Spółki raportują dwie podstawowe informacje: działalność kwalifikującą się do taksonomii (uznaną w rozporządzeniu za mającą wpływ na klimat) oraz zgodną z taksonomią (spełniającą kryteria działalności zrównoważonej środowiskowo). Stopień kwalifikowalności i zgodności mierzony jest za pomocą trzech wskaźników: dotyczących przychodów, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych.
Analiza Instratu pokazuje, że wyniki mocno się różnią w zależności od sektora. Wskaźnik mierzony obrotem największą wartość osiąga dla spółek z sektora produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Również w przypadku nakładów inwestycyjnych ten sektor wypada dobrze, podobnie jak branża paliw i energii oraz chemiczna. To również ona notuje najwyższy wskaźnik zgodności wydatków operacyjnych.
Czytaj więcej
Jeśli ktoś nie ma akcji w portfelu, powinien się zastanowić, czy nie warto zacząć je kupować. Nasz rynek ma dobrą pozycję do tego, by rosnąć w kolejnych miesiącach – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP.