Już przed tygodniem w naszym cyklu o wskaźnikach wyceny pojawił się prof. Benjamin Graham, legendarny mentor Warrena Buffetta. Pisaliśmy o tzw. aktywach obrotowych netto (ang. NAV) jako zmodyfikowanej wersji wartości księgowej, służącej do obliczania wskaźnika C/WK. Tym razem zajmijmy się inną koncepcją Grahama, o wiele bardziej złożoną, niemniej wartą uwagi ze względu na historyczne wyniki inwestycyjne.
Dla przedsiębiorczego inwestora
Koncepcja ta, nazwana przez Grahama zasadami dla „przedsiębiorczego inwestora" (czy też „agresywnego" w dzisiejszym rozumieniu – w odróżnieniu od inwestora defensywnego), to sześć kryteriów, według których należy szukać interesujących spółek. O ile w przypadku omówionych przed tygodniem aktywów obrotowych netto Graham skupiał się wyłącznie na poziomie wycen akcji (szukał skrajnie niedowartościowanych papierów), o tyle w przypadku zasad dla „przedsiębiorczego inwestora" zaproponował zmodyfikowane podejście idące w kierunku analizy finansowej przedsiębiorstw.
Co prawda wskaźniki wyceny pozostały podstawowymi kryteriami, ale tym razem doszły do nich dodatkowe wymogi mające na celu odfiltrowanie walorów tych spółek, które niskimi (pozornie atrakcyjnymi) wycenami cechują się ze względu na fatalne perspektywy lub katastrofalny stan finansów. Dodatkowe wymogi dotyczą np. poziomu zadłużenia, płynności finansowej, historii wyników. Krótko mówiąc, chodzi o to, żeby kupować akcje solidnych spółek, które tanie stały się na skutek najwyraźniej przejściowych problemów, np. w czasie recesji.
Zasady zaproponowane przez Grahama są na tyle skomplikowane, że warto przeanalizować je w „kawałkach". Spośród sześciu kryteriów składających się na pełny system przyjrzyjmy się na razie trzem. Pierwsze dwa oparte są na popularnych wskaźnikach C/Z i C/WK. Trzeci dotyczy kondycji finansowej przedsiębiorstw. Oto te kryteria:
1. Wstępna selekcja – szeregujemy wszystkie akcje według wartości wskaźnika cena/zysk i wybieramy 10 proc. firm o najniższych C/Z (ponieważ lista firm na GPW jest relatywnie?mała, możemy zwiększyć ten odsetek do 20?proc.).