Tomasz Hońdo

Nastroje już bardziej neutralne

Podczas gdy S&P 500 zdążył skasować ponad połowę zwyżki z I kwartału, w tzw. międzyczasie docierają jeszcze opóźnione wieści na temat wcześniejszego silnego optymizmu, który właśnie ulega schłodzeniu.

Krajowy rynek obligacji cały czas na fali, choć z wyjątkami

Stabilne stopy zwrotu i relatywnie wysokie oprocentowanie obligacji zmiennokuponowych przyciągają rekordowe napływy do funduszy dłużnych. Wyraźną zadyszkę przeżywają natomiast instrumenty stałokuponowe.

Korekta najgłębsza od jesieni

Tezy sprzed tygodnia o sygnałach wzrostu zmienności na Wall Street na progu II kwartału okazują się, jak na razie, dość trafne.

Nasz portfel „edukacyjny” z nowymi rekordami w I kwartale

Prosty mix akcji, złota i obligacji cały czas sprawdza się jako ilustracja korzyści ze zdyscyplinowanego długoterminowego inwestowania na podstawie reguły dywersyfikacji. W I kwartale tego roku jego hipotetyczna wartość urosła o ponad 5 proc.

Już nie jak po sznurku

Pisałem, że I kwartał na Wall Street przyniósł zwyżkę S&P 500 większą niż w całym typowym roku wyborczym i zastanawiałem się, czy przypadkiem nie oznacza to zbyt szybkiego konsumowania potencjału wzrostu.

Pierwszy kwartał był dla S&P 500 lepszy niż... cały typowy rok wyborczy

Powrót przemysłowego barometru ISM Manufacturing powyżej granicy 50 pkt po 17 miesiącach to powód do świętowania na dłuższą metę. Z drugiej strony po przeszło 10-procentowej, zdecydowanie ponadnormatywnej jak na rok wyborczy zwyżce S&P 500 w I kwartale i w warunkach silnego technicznego wykupienia coraz bardziej realny staje się scenariusz ewentualnej głębszej korekty.

Imponujący I kwartał

Pierwsze trzy miesiące 2024 roku okazały się dla indeksu S&P 500 najlepszym pierwszym kwartałem od pięciu lat, przynosząc zwyżkę o 10,2 proc.

Kierunek wybicia dolara z ponadrocznej konsolidacji będzie kluczowy też dla rynków akcji

Od kilkunastu miesięcy indeks dolarowy pozostaje w rozległej konsolidacji, co pozwala na stopniową wspinaczkę rynków akcji. Niebezpiecznym scenariuszem byłoby dopiero wybicie DXY górą z trendu bocznego. Na razie nie jest to jednak przesądzone.

Obniżki nie tak szybko

Podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu rynek był przekonany, że na marcowym posiedzeniu Fedu rozpocznie się seria obniżek stóp procentowych, to teraz niemal nikt nie spodziewa się obniżki nie tylko w środę, ale nawet na kolejnym, majowym spotkaniu.

Wejście do WIG20 to „pocałunek śmierci”?

Niegdyś utarło się przekonanie, że po debiucie w WIG20 spółki przynoszą stopy zwrotu wyraźnie słabsze niż ten indeks. Nasze najnowsze dane za ostatnich dziesięć lat pokazują, że owszem, ciągle zdarzały się bardzo słabe przypadki, ale większość ku naszemu zaskoczeniu okazywała się lepsza niż WIG20 (czasem nawet dużo lepsza).