Tomasz Hońdo

Szczyt hossy na GPW już za nami?

Mijają dwa miesiące od ustanowienia przez WIG szczytu hossy, a tymczasem indeks na jednej z ostatnich sesji spadł niemal o 3 proc., co nie zdarzyło się od jesieni 2022 r., kiedy to owa hossa się rozpoczęła. Czy rynek byka na GPW uratują np. nadchodzące obniżki stóp w USA?

Próba nadrobienia zaległości

Ostatnie sesje na Wall Street stały pod znakiem nadrabiania zaległości przez tzw. szeroki rynek.

Indeks małych spółek sWIG80 jako jedyny na GPW z nowym rekordem

Indeks sWIG80 w osamotnieniu zdołał pokonać majowy szczyt hossy. Na dłuższą metę akcje małych spółek pozostają faworytem na GPW. W średnim terminie martwi perspektywa obniżania się dynamiki PKB w przyszłym roku, bo akcje „maluchów” były zawsze wrażliwe na nadciągające spowolnienie gospodarki.

Coraz bliżej recesji i obniżki stóp w USA. A na rynku bal

Wskaźnik ceny akcji do prognozowanych zysków spółek z indeksu S&P 500 doszedł do 21,3 – najwyższej wartości od listopada 2021 r.

Nasz Portfel Edukacyjny siódmy kwartał z rzędu na plusie

Prosty mix akcji, obligacji i złota w II kwartale bił kolejne rekordy. Na dłuższą metę może się on pochwalić wyższym odsetkiem kwartałów na plusie niż którykolwiek z tworzących go składników.

Europa testuje wsparcia

Wysoka zmienność – to reakcja rynków na wyniki I tury wyborów parlamentarnych we Francji, w której najwięcej głosów uzyskało eurosceptyczne Zgromadzenie Narodowe.

Lipiec zawsze udany dla krajowych obligacji. Dla akcji zwykle też

Lipiec był historycznie jedynym miesiącem roku, w którym indeks obligacji TBSP był zawsze na plusie. I to właśnie w lipcu osiągał, średnio rzecz biorąc, najwyższe stopy zwrotu. Z kolei dla WIG siódmy miesiąc roku był typowo ostatnim pozytywnym akcentem przed nadejściem sezonowej słabości.

Europa z zadyszką w II kwartale

Główne europejskie indeksy od połowy maja przeżywają wyraźną zadyszkę.

Hossa na Wall Street zdominowana przez Wspaniałą Siódemkę. Co z tego wynika?

W coraz większym stopniu kolejne rekordy S&P 500 to zasługa wąskiego grona spółek o największej kapitalizacji – tzw. Wspaniałej Siódemki, którą tworzą Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms i Tesla – przy dość biernej postawie reszty rynku. Jakie są tego konsekwencje?

Nastroje bliżej przegrzania

Wspinaczka indeksów S&P 500 i Nasdaq na nowe rekordy w atmosferze zachwytów nad perspektywami gigantów sektora high tech rodzi pytanie o stan nastrojów rynkowych.