Zazwyczaj emitent, obok obowiązku wykupu obligacji, zobowiązany jest również do zapłaty odsetek na koniec poszczególnych okresów odsetkowych. Termin płatności odsetek i ich wysokość określają warunki emisji.
Co, gdy emitent nie płaci odsetek?
Mimo że uważa się, że obligacje stanowią bezpieczną formę lokowania pieniędzy, nie są one wolne od ryzyka. W sytuacji wystąpienia problemów finansowych po stronie emitenta, może dojść do zwłoki z zapłatą odsetek kuponowych, w skrajnych przypadkach emitent może nawet nie mieć środków na wykup obligacji. Jeżeli emitent spóźnia się z zapłatą odsetek, nie warto czekać. Należy go wezwać do ich zapłaty. Brak zapłaty odsetek w wyznaczonym terminie pozwala na żądanie wykupu obligacji. Ustawa o obligacjach przewiduje, że jeżeli emitent nie wypełni w terminie, w całości lub w części, zobowiązań wynikających z obligacji, podlegają one, na żądanie obligatariusza, natychmiastowemu wykupowi w części, w jakiej przewidują świadczenia pieniężne.
Niewykupienie przez emitenta obligacji, w sytuacji opisanej powyżej, otwiera obligatariuszowi drogę do sądowego dochodzenia należności. Jeżeli emitent nie wykonuje prawomocnego wyroku sądu, nie pozostaje nic innego, jak skierować sprawę do egzekucji komorniczej.
Zabezpieczenie obligacji
Niestety, czasami wygranie sprawy sądowej wcale nie oznacza, że uda się obligatariuszowi uzyskać zasądzoną kwotę. Może się okazać, że emitent nie ma wystarczającego majątku. Większe lub mniejsze ryzyko niewypłacalności emitenta istnieje zawsze, dlatego inwestując w obligacje warto brać również pod uwagę, czy są one zabezpieczone oraz w jaki sposób.
Możliwe są różne formy. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy zabezpieczenie stanowi realne pokrycie dla ewentualnych roszczeń wierzyciela. W tym kontekście należy zwracać uwagę na obligacje przychodowe. Ich konstrukcja zakłada, że emitent może ograniczyć swoją odpowiedzialność za zobowiązania z nich wynikające do kwoty przychodów lub wartości przedsięwzięcia. Istnieje wtedy ryzyko, że przyszłe przychody mogą nie wystarczyć na zaspokojenie wierzytelności obligatariuszy. Jeżeli sama firma nie będzie generowała przychodów, to również nie będzie miała pieniędzy na wykup obligacji.