Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rok 2017 okazał się niezwykle udany dla giełd niemal na całym świecie. Amerykańskie indeksy: S&P 500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Composite kilkadziesiąt razy biły rekordy. Dow Jones Industrial wzrósł o w ciągu roku o około 25 proc. Ogólnoświatowy indeks MSCI World zyskał w tym czasie 20 proc., a indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets – około 35 proc.
Najmocniej wzrosły indeksy wybranych rynków wschodzących i granicznych. Rekordzistą kolejny rok z rzędu był wenezuelski IBVC, który zyskał prawie 3,9 tys. proc. Na drugim miejscu znalazł się argentyński Merval ze wzrostem o ponad 70 proc., a na trzecim kijowski Ukrainian Equties, który także zyskał ponad 70 proc. Spore zwyżki zanotowały również duże rynki wschodzące. Indeks MSCI China wzrósł o 50 proc., turecki BIST 100 zyskał około 45 proc., brazylijski Bovespa – 27 proc. Nieco gorzej radziły sobie indeksy zachodnioeuropejskie. Niemiecki DAX wzrósł o 14 proc., francuski CAC 40 o 10 proc., brytyjski FTSE 100 o około 7 proc. Najgorszymi indeksami 2017 r. były zaś katarski QE (spadek o 18 proc.) i pakistański Karachi 100 (o 16 proc.). Inwestorzy powinni więc mieć powody do zadowolenia. Tylko czy po silnych zwyżkach w 2017 r. jest jeszcze pole do dalszego wzrostu na światowych giełdach w rozpoczynającym się roku?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.