Fundusze. Prognozy 12 towarzystw na I połowę roku

Zarządzający dość śmiało wypowiadają się na temat perspektyw dla polskich akcji w kolejnych miesiącach, natomiast jeśli chodzi o rynki zagraniczne, skłaniają się ku produktom mieszanym.

Aktualizacja: 20.01.2019 08:18 Publikacja: 19.01.2019 07:02

Fundusze. Prognozy 12 towarzystw na I połowę roku

Foto: Adobestock

W lipcu poprzedniego roku zaprezentowaliśmy propozycje trzynastu TFI. Zadaniem było wskazanie najlepszego ich zdaniem funduszu na resztę roku. Zarządzający w większości byli przekonani o dobrych perspektywach dla akcji, w tym małych i średnich spółek. Kilka tygodni później doszło jednak do nieprzewidywalnych wydarzeń, które spowodowały masowy odpływ pieniędzy z funduszy inwestujących w te klasy aktywów, co zmusiło TFI do wyprzedaży akcji. Ze wspomnianej trzynastki strategii dodatnie stopy zwrotu miały tylko dwie: Agio Kapitał (1,15 proc. w sześć miesięcy) oraz PKO Skarbowy (0,37 proc.). Poniżej prezentujemy fundusze polecane na I połowę roku.

Czytaj także: 10 spółek pod techniczną lupą i 40 wartych obserwacji

Sebastian Liński, zarządzający, AXA TFI

wskazany fundusz: AXA Globalnej Makroalokacji, grupa: absolutnej stopy zwrotu

Najbliższe miesiące mogą charakteryzować się podwyższoną zmiennością, którą wywołać może publikacja kolejnych danych z globalnej gospodarki. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma danymi, które wzbudziły niepokój wśród inwestorów: istotny spadek produkcji przemysłowej w Niemczech, pierwsze od 20 lat obniżenie prognoz sprzedaży przez Apple'a, słabsze dane z Chin. W takim otoczeniu warto zainwestować w fundusz, który z jednej strony daje ekspozycję na najbardziej perspektywiczne spółki z rynków rozwiniętych, a z drugiej oferuje ochronę przed negatywnym scenariuszem w postaci krótkich kontraktów na indeks STOXX Europe 600, dzięki czemu ekspozycja netto na rynek akcji jest neutralna.

Joanna Olszewska, dyrektor zarządzająca, AgioFunds TFI

wskazany fundusz: Agio Akcji Plus, grupa: akcji polskich uniwersalne

Rozpoczynający się rok z pewnością nie będzie czasem łatwych i dużych zysków. Można jednak zakładać, że w wyniku silnych ubiegłorocznych spadków większość negatywnych scenariuszy została już przez inwestorów zdyskontowana, a szanse na pozytywny rozwój sytuacji są większe niż ryzyko dalszego pogorszenia się warunków, w jakich przyjdzie funkcjonować rynkom finansowym. Dlatego uważam, że I półrocze bieżącego roku to dobry moment na stopniowe rozpoczęcie akumulacji funduszy akcji, takich jak Agio Akcji Plus lub Agio Agresywny Spółek Wzrostowych. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej dywersyfikacji środków i zabezpieczeniu swoich aktywów inwestycjami o niskiej zmienności. Tu doskonale, w każdych warunkach, sprawdza się nasz flagowy produkt Agio Kapitał.

Dariusz Kuśmider, zarządzający, TFI Allianz Polska

wskazany fundusz: Allianz Selektywny, grupa: akcji polskich uniwersalne

Uważamy, że w poprzednim roku rynki nadmiernie przereagowały nadciągające spowolnienie gospodarcze. Historycznie niskie wyceny, rosnące zyski spółek, spodziewane wezwania, w dalszym ciągu wzrost gospodarczy oraz dodatkowo nadzieje związane z pozytywnym wpływem PPK na GPW są argumentami za akcjami. Naszym typem na I półrocze są fundusze z ekspozycją na polskie akcje: Allianz Selektywny i Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek.

Łukasz Śliwka, zarządzający, Amundi Polska TFI

wskazany fundusz: Amundi Globalnych Perspektyw Dynamiczny, grupa: mieszane zagraniczne

Jednym z najbardziej prawdopodobnych scenariuszy na I półrocze wydaje się uspokojenie sytuacji na rynkach globalnych. Perspektywa wypracowania porozumienia w kwestii wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami powinna sprzyjać pozytywnemu postrzeganiu rynków akcji na świecie. Dodatkowo ostateczne rozwiązanie kwestii brexitu poprzez poparcie porozumienia wypracowanego pomiędzy rządem Theresy May a Unią Europejską powinno zakończyć okres niepewności. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, jak i silne przeceny na rynkach akcji z poprzedniego roku, można spodziewać się wzrostu cen ryzykownych aktywów na świecie w najbliższym okresie. W związku z tym, że portfel Amundi Globalnych Perspektyw Dynamiczny składa się przede wszystkim z aktywów udziałowych oraz charakteryzuje się zróżnicowaną alokacją geograficzną, warto zwrócić uwagę na ten subfundusz w I półroczu.

Rafał Lerski, członek zarządu, dyrektor inwestycyjny, TFI BGŻ BNP Paribas

wskazany fundusz: BGŻ BNP Paribas Globalny Stabilnego Wzrostu, grupa: mieszane zagraniczne

I półrocze będzie obfitować w wydarzenia, które na pewno przyczynią się do zwiększenia zmienności na giełdach (brexit, negocjacje USA–Chiny, posiedzenia Fedu). Uczestnicy rynku obawiają się też o kondycję globalnej gospodarki, a obawy te powoli zaczynają się przekładać na obniżki prognoz zysków spółek. Nie chcemy jednak zupełnie rezygnować z akcji, ponieważ po dynamicznych spadkach kursów wiele ryzyk jest już w cenach. Jednocześnie nie jest pewne, że ziszczą się te najgorsze dla rynków scenariusze. Dlatego na I półrocze typujemy BGŻ BNP Paribas Globalny Stabilnego Wzrostu. Portfel składa się z akcji amerykańskich, europejskich i rynków wschodzących. Część dłużna jest zarządzana aktywnie i obecnie przeważane są inwestycje w dług rządowy denominowany w „twardych" walutach i emitowany przez kraje, gdzie rentowności są znacznie bardzie atrakcyjne niż w np. w strefie euro.

kacper Żak, zarządzający, BPS TFI

wskazany fundusz: BPS Momentum Akcji, grupa: akcji polskich uniwersalne

W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dobrego zachowania polskich akcji. Zbliżające się spowolnienie gospodarcze na świecie zostało według nas zdyskontowane silnym spadkiem indeksów już w 2018 r. Zakończenie w tym roku cyklu podwyżek stóp procentowych w USA osłabi dolara i każe szukać inwestorom lepszych alternatyw inwestycyjnych na giełdach również poza USA. Na tym procesie skorzysta Polska. W funduszu przeważamy akcje będące w trendach wzrostowych, co na rosnących rynkach daje najlepsze rezultaty.

Tomasz Salus, prezes, Caspar TFI

wskazany fundusz: Caspar Ochrony Kapitału, grupa: polskie papiery skarbowe

Na rynek akcji zawsze patrzymy przez pryzmat szans i zagrożeń. Występująca ostatnio ogromna zmienność, której przyczyny nie zawsze wynikają z sytuacji samych spółek powoduje, że zarządzający Caspara zalecają dywersyfikację portfeli inwestycyjnych. W takiej sytuacji, poza akcjami zagranicznymi rozsądnym wyborem jest Caspar Ochrony Kapitału. To konserwatywnie zarządzany fundusz oparty przede wszystkim na obligacjach skarbowych przy niewielkim udziale papierów firm, ale wyłącznie największych, notowanych na GPW. Mówiąc krótko – wskazujemy fundusz bezpieczny i płynny jako alternatywę dla lokat bankowych dużych banków.

Krzysztof Socha, dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

wskazany fundusz: Esaliens Akcji, grupa: akcji polskich uniwersalne

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem powinien być Esaliens Akcji. Jest to subfundusz uniwersalny akcji, który umożliwia relatywnie dużą ekspozycję na sektor małych i średnich spółek (stanowią około 35 proc. jego portfela), przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej płynności i stabilności. Z racji korzystnej struktury uczestników (duży udział emerytalnych lub długoterminowych inwestycji) portfel subfunduszu nie jest zagrożony gwałtownymi i nieoczekiwanymi umorzeniami.

Dariusz Nawrot, starszy analityk, MetLife TFI

wskazany fundusz: MetLife Akcji Małych Spółek, grupa: akcji polskich małych i średnich spółek

Na I półrocze warto polecić MetLife Akcji Małych Spółek. Indeks sWIG80 znajduje się w trendzie zniżkującym od blisko dwóch lat. To najdłuższy okres spadków w segmencie małych spółek od 2002 r. Wskaźniki ceny do zysku i do wartości księgowej dla sWIG80 znajdują się blisko sześcioletnich minimów. Mimo presji kosztów ze strony rosnących płac i drożejących surowców wiele małych spółek w 2019 r. powinno poprawić wyniki finansowe. Pozytywnie na otoczenie inwestycyjne może wpłynąć uruchomienie PPK.

Marcin Wlazło, wiceprezes, TFI PZU

wskazany fundusz: inPZU Obligacji Rynków Wschodzących, grupa: dłużne zagraniczne

Proponujemy inPZU Obligacji Rynków Wschodzących. Fundusz ten jest tzw. funduszem indeksowym, czyli dąży do osiągnięcia stopy zwrotu równej wynikom indeksu JPMorgan EMBI Global Diversified, obejmującego obligacje skarbowe i quasi-skarbowe rynków wschodzących, denominowane w dolarze amerykańskim. Po ubiegłorocznej przecenie aktywów ryzykownych spready kredytowe na rynkach wschodzących znacząco się rozszerzyły. Dodatkowo mieliśmy do czynienia z dewaluacją większości walut krajów rozwijających się względem dolara. Sytuacja fundamentalna w większości krajów poprawia się, za nami wybory, które dodatkowo zwiększały niepewność przyszłego kształtowania się polityki gospodarczej i patrząc na obecne poziomy wyceny, wydaje się, że osiągnęliśmy atrakcyjne pułapy do ponownego wejścia w tę klasę aktywów. Tym bardziej że rentowność całego indeksu obligacji dolarowych przekroczyła nawet rentowność indeksu obligacji denominowanych w lokalnych walutach i kształtuje się na poziomie około 6,8 proc. Na półrocze, w którym oczekujemy spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie, łagodniejszej komunikacji ze strony Fedu i stabilizacji na rynkach surowców, obligacje krajów rozwijających się powinny być dobrym pomysłem.

Sebastian buczek, prezes, Quercus TFI

wskazany fundusz: Quercus Agresywny, grupa: akcji polskich uniwersalne

Jednym z ciekawych pomysłów, które można rozważyć na I półrocze tego roku, jest Quercus Agresywny. Wartość jednostki jest w promocyjnej cenie po spadkowym roku 2018. Poziom nastrojów polskich inwestorów jest w strefie strachu. Historycznie były to mocne argumenty za kupnem.

Dariusz Lasek, członek zarządu, Skarbiec TFI

wskazany fundusz: Skarbiec Spółek Wzrostowych, grupa: akcji globalnych rynków rozwiniętych

Na I półrocze interesującymi propozycjami Skarbca TFI są Skarbiec Spółek Wzrostowych i Skarbiec Top Brands. Po korektach na rynkach zagranicznych akcji, spowodowanych wszechobecnym strachem, przy jednoczesnych dobrych wynikach i fundamentach spółek, widzimy na rynku okazje inwestycyjne. W związku z tym polecamy dwa fundusze, które skierowane są do klientów chcących inwestować na rynkach zagranicznych, charakteryzujące się dużą płynnością i szeroką paletą możliwości w rożnych sektorach. Co je różni? W Skarbiec Spółek Wzrostowych inwestujemy w liderów biznesowych w swoich niszach, z najwyższymi oczekiwanymi dynamikami rozwoju. Stawiamy tutaj na spółki z segmentów technologii. Skarbiec Top Brands to fundusz z ponadprzeciętnymi stopami zwrotu osiąganymi w sektorach charakteryzujących się znacznie mniejszą zmiennością. Inwestujemy w spółki wygrywające na rynku potrzeb konsumenta.

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?