Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wielki krokami zbliża się końcówka roku. Dla naszego rynku ostatnie miesiące to niestety znowu bardzo wymagający czas. WIG20 od stycznia stracił prawie 4 proc., mWIG40 jest blisko 5 proc. pod kreską. Jedynym jasnym punktem jest sWIG80, który jest niemal 10 proc. na plusie. Problem jednak w tym, że wynik ten został wypracowany przede wszystkim między styczniem a kwietniem. Ostatnie miesiące to już przede wszystkich ruch boczny.
Takie warunki nie sprzyjają natomiast aktywności inwestorów, w tym przede wszystkim tych indywidualnych. Utrzymujący się marazm na warszawskiej giełdzie skutecznie zniechęca do aktywności na parkiecie. Ten rok w zasadzie można uznać już za stracony. Inwestorzy co prawda posiadają pieniądze, które są gotowi przeznaczyć na inwestycje, ale zamiast akcji wybierają obligacje skarbowe czy nieruchomości. Jak jednak przyznają maklerzy, wystarczy iskra, aby na nowo rozniecić ogień miłości do giełdy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.