Technologie

AB zamierza wypłacić dywidendę

Pytanie do zarządu o podział zysku wracało jak bumerang od kilku lat. Wyniki za ostatnie kwartały i sytuacja płynnościowa spółki są teraz na tyle dobre, że wreszcie władze dały zielone światło do wypłaty.
Foto: Adobestock

AB zwołało na 22 grudnia walne zgromadzenie, które będzie decydować o podziale zysku za rok obrotowy 01.07.2019 r. – 30.06.2020 r. Zysk wyniósł wtedy niemal 35,7 mln zł. Zarząd rekomenduje, żeby na dywidendę przeznaczyć ponad 7,1 mln zł, czyli 0,44 zł na akcję. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 28 grudnia, a jej wypłaty – 11 stycznia 2021 r. W środę po południu akcje AB drożały o 3 proc. do 32 zł. Implikuje to 1,4-proc. stopę dywidendy.

Pandemia nakręca popyt

Środowa zwyżka notowań była reakcją nie tylko na perspektywę wypłaty dywidendy, ale także na bardzo dobre wyniki za zeszły kwartał kalendarzowy (I kwartał nowego roku obrotowego AB). Przychody handlowej grupy poszły w górę o 33 proc. do niemal 2,9 mld zł, a zysk netto o 63 proc. do ponad 19 mln zł. Widać też mocny wzrost zysku z działalności operacyjnej. Zarówno przychody, jak i zyski były powyżej oczekiwań analityków, przy czym w przypadku zysku operacyjnego i netto różnica była ponad 20-proc.

Grupa spodziewa się, że końcówka roku będzie dla niej udana, również 2021 r. zapowiada się dobrze. Widać bardzo mocne wzrosty rynku dystrybucji sprzętu IT, co jest związane m.in. z pracą i nauką zdalną.

– Ale rośniemy też w innych działach – podkreśla prezes AB Andrzej Przybyło. Dodaje, że generalnie popyt jest bardzo duży. – Moglibyśmy sprzedawać jeszcze więcej, gdyby nie pewne problemy z dostępnością towarów – dodaje.

Branża pod lupą

W ostatnich miesiącach rynek dystrybucji IT rósł w w tempie dwucyfrowym. W samym III kwartale poszedł w górę o niemal 20 proc. w regionie Europy Środkowo- Wschodniej. Imponującą, ponad 34-proc. dynamikę odnotowano w Polsce, w Czechach rynek wzrósł o niespełna 9 proc., natomiast na Słowacji spadł o 16 proc. Jeśli chodzi o poszczególne produkty, to największym zainteresowaniem cieszą się smartfony (wzrost o 72 proc. rok do roku), notebooki (+61 proc.), procesory (+44 proc.) oraz monitory (+28 proc.). AB zwraca też uwagę na debiut nowych konsol, co powinno mieć przełożenie na przychody dystrybutorów.

Przychody ze sprzedaży sprzętu w III kwartale urosły w AB o około 49 proc. – Jeśli prześledzimy ostatnie kilkanaście kwartałów, to zobaczymy, że AB zawsze rosło szybkiej niż rynek, a gdy rynek spadał, to spadało mniej – twierdzi prezes.

Grupa ma największą w branży efektywność wyrażoną przez najniższy wskaźnik kosztów do przychodów. Mocno ścięła też zadłużenie. Aktualnie jej dług netto do EBITDA sięga 1.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.