Technologie

Sektor IT: Sute dywidendy na horyzoncie

Asseco, Comarch, LiveChat, R22, Asbis – czyli kto podzieli się zyskiem w 2021 r.
Foto: Adobestock

W wynikach największych reprezentantów sektora IT problemów związanych z pandemią nie widać. Szacunki dotyczące zysku za III kwartał podało właśnie Asseco Poland. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w III kwartale wyniósł 90,5 mln zł i był o kilka milionów złotych wyższy od średniej z prognoz analityków. Narastająco w trakcie trzech kwartałów szacunkowy skonsolidowany wynik przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej przekroczył 267 mln zł. Wiele wskazuje, że cały ten rok Asseco Poland będzie mogło zaliczyć do udanych, ponieważ co do zasady w branży IT końcówka roku jest okresem żniw. A to z kolei rodzi nadzieję na sutą dywidendę w 2021 r.

Polityki dywidendowej mimo pandemii nie zmienia też Comarch. Podobnie z LiveChatem. W przypadku tej ostatniej spółki na wcześniejszą wysoką dynamikę wyników nakłada się wzrost popytu na usługi IT spowodowany pandemią. To dodatkowo podbija rezultaty wrocławskiej spółki (oferuje ona narzędzia do komunikacji online). Podobnie z R22, działającym na rynku hostingu i domen. Polityka dywidendowa tej firmy zakłada wypłatę co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, przy jednoczesnym wzroście wartości nominalnej na akcję. Dywidenda za rok obrotowy 2018/2019 wyniosła 0,3 zł na walor. Spółka 6 października wypłaciła już zaliczkę: 0,28 zł na akcję, czyli w sumie niemal 4 mln zł.

Foto: GG Parkiet

Zyskiem z akcjonariuszami dzielą się też spółki handlujące sprzętem IT, ale tu przykładów nie znajdziemy zbyt wiele. Jednym z nich jest Asbis, który po solidnej restrukturyzacji biznesu wyszedł na prostą i od kilku lat płaci dywidendę. Wiele wskazuje, że 2020 będzie dla niego najlepszym rokiem w historii. A to przekłada się na premię dla akcjonariuszy.

W środę rano na rynek trafiła informacja o zaliczce na poczet przyszłorocznej dywidendy, co zaowocowało wzrostem notowań cypryjskiej spółki. Po południu jej kurs zyskiwał 4 proc. Rada dyrektorów Asbisu podjęła uchwałę o wypłacie zaliczki w wysokości 5,55 mln USD, co przekłada się na 0,1 USD na akcję. Dniem ustalenia prawa do zaliczki będzie 7 grudnia, a dziesięć dni później pieniądze mają trafić na konta. Asbis spodziewa się, że jego zysk netto w tym roku będzie w przedziale 23–25 mln USD, co według aktualnego kursu dolara oznacza, że dystrybucyjna spółka może wypracować blisko 100 mln zł.

Asbis od 2007 r. jest no­towany na warszawskiej giełdzie. Obecnie jego kapitalizacja sięga 370 mln zł. Od początku tego roku wzrosła dwukrotnie. kmk

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.