Technologie

Telekomunikacja: przepisy o dostawcach sieci 5G w ogniu opinii

6 października minął termin składania stanowisk w konsultacjach nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC), której najważniejszym elementem w dobie rozwoju sieci nowej generacji 5G są zapisy pozwalające na eliminację dostawców o profilu wysokiego ryzyka.
5G Foto: AFP

Centrum Legislacyjne Rządu do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie opublikowało stanowisk. Zrobili to niektórzy uczestnicy konsultacji, a część przekazała je nam. Pełnej listy podmiotów, które wyraziły swoje zdanie, na razie nie znamy.

Przypomnijmy, że wśród zapisów nowelizacji KSC znalazł się artykuł pozwalający kolegium ds. cyberbezpieczeństwa złożonemu z ministrów i szefów służb „trzyliterowych" na wydawanie ocen ryzyka dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Wśród kryteriów, które Kolegium może brać pod uwagę, znalazły się nie tylko sprawy techniczne, w tym podatność na ataki, ale także to, czy firma wywodzi się z kraju należącego do UE i NATO oraz czy przestrzega praw człowieka. Zaproponowano, aby operatorzy mieli do pięciu lat na wyzbycie się elementów dostarczonych przed dostawcę uznanego za wysoko ryzykownego. To właśnie ten termin wskazany został przez telekomy za najbardziej problematyczny. Drugą nie mniej istotną sprawą były koszty zmiany dostawcy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.