Technologie

TSG atakuje pułap 600 zł

Wrocławskie studio mocno drożeje na giełdzie. Pomaga mu rosnąca popularność gier mobilnych, spowodowana pandemią.
Foto: materiały prasowe

Posiadacze akcji Ten Square Games mają powody do zadowolenia. Kurs od początku roku wzrósł o ponad 180 proc. W poniedziałek akcje idą w górę o ponad 6 proc. i notowania właśnie przebiły psychologiczny poziom 600 zł. Po godz. 14 kurs wynosi 602 zł. Oznacza to kapitalizację rzędu 4,3 mld zł -  większą niż mają takie spółki jak CCC, Energa czy Grupa Azoty.

Motorem wzrostu poniedziałkowych notowań jest informacja, która trafiła na rynek w piątek wieczorem: szacunkowe skonsolidowane przychody Ten Square Games wyniosły w II kwartale 2020 r. 169,5 mln zł i były rekordowe w historii spółki. W takim samym okresie 2019 r. sprzedaż wyniosła niespełna 95 mln zł.

Cały rynek gier mobilnych zyskuje na pandemii. W I półroczu dynamika tego rynku na świecie wyniosła ponad 21 proc. i była o 8 pkt proc. wyższa niż rok wcześniej – wynika z danych Sensor Tower.

- Ponad 20-proc. wzrost rynku to mniej więcej w połowie efekt pandemii i w połowie wzrost organiczny. Wcześniejsze prognozy np. Newzoo zakładały dynamikę wzrostu rynku mobilnego na poziomie bliżej 10-11 proc. Wraz z wygasaniem restrykcji, dynamika rynku powinna wracać do tych poziomów w kolejnych kwartałach – ocenia Łukasz Kosiarski, analityk BM Pekao. Dodaje, że rynek mobilny od kilku lat wykazuje się wyższą dynamiką wzrostu niż rynek gier konsolowych czy PC -  jest mniej dojrzały, a mimo to wielkościowo stanowi największą część całego rynku gier. Wynika to z faktu, że ilość użytkowników smartfonów, czyli potencjalnych graczy, wielokrotnie przewyższa bazę użytkowników konsol, a do tego stale rośnie.

- Drugim efektem pandemii jest spadek rynku reklamy internetowej; dla producentów gier oznacza to spadek jednostkowego kosztu pozyskania użytkownika, przykładowo wykorzystał to Ten Square Games, który mocno inwestował w pozyskiwania graczy w II kwartale. Efekty tych inwestycji powinny być mocno widoczne w zyskach za II półrocze – uważa analityk.

Wtóruje mu Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku.

- Wydaję mi się że rynek gier mobilnych ma potencjał do wzrostu w tempie 10-15 proc. rocznie przez następne kilka lat – uważa ekspert Haitong Banku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.