REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Mobilna telefonia zwiększa przewagę

2018 r. był kolejnym okresem wzrostu popularności usług telefonii komórkowej i marginalizacji telefonii stacjonarnej w Polsce – wynika z najnowszej edycji raportu opracowanego na podstawie badań ankietowych zrealizowanych na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Foto: Adobestock

Posiadanie telefonu komórkowego zadeklarowało 93,1 proc. badanych Polaków, o 2,2 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie stopniało do 9,1, proc. badanych grono posiadaczy telefonu stacjonarnego. Co ciekawe, spora grupa ankietowanych – około jednej czwartej – jest zdania, że znikające niemal całkowicie z miejskiego krajobrazu budki telefoniczne to przydatne rozwiązanie.

Raport UKE wskazuje, że 2018 r. przyniósł dalszy wzrost popularności smartfonów, ale tempo tego wzrostu było dużo niższe niż w 2017 r. Telefon tego typu posiada około 75 proc. użytkowników telefonii ruchomej, podczas gdy w 2017 r. niecałe 70 proc. badanych. Coraz więcej osób przekonuje się też do korzystania z internetu w telefonie (70,1 proc.).

Ankietowani zadeklarowali, że w minionym roku nieco więcej niż w 2017 r. płacili za mobilny dostęp do internetu (44,8 zł wobec 43,3 zł), a mniej za dostęp stacjonarny (51,5 zł wobec 52,7 zł w 2017 r.).

Podobna tendencja widoczna jest w przypadku telefonii. Miesięczny rachunek za komórkę to według raportu 49,9 zł, o 1,2 zł więcej niż w 2017 r., podczas gdy opłata miesięczna za telefon stacjonarny wynosi mniej niż 40 zł.

Dla operatorów coraz częściej oferujących usługi w pakietach istotną informacją może być odsetek osób indywidualnych deklarujących korzystanie z usług wiązanych. Grono to powiększyło się istotnie rok do roku i sięga blisko 25 proc. Polaków, podczas gdy w edycji badania z 2017 r. niecałych 18 proc. Koszt pakietu usług to nadal 103,1 zł miesięcznie. ziu

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA