REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Telekomunikacja. Operatorzy nie boją się reklamacji

Od 1 grudnia klienci operatorów stacjonarnego dostępu do internetu mają do dyspozycji certyfikowane narzędzie pomiaru prędkości łącza do instalacji na komputerze osobistym z systemem Windows.
Foto: 123rf

Certyfikat nadany aplikacji PRO Speed Test autorstwa firmy V-Speed przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej poprawia pozycję konsumenta w relacji z operatorem. Jeśli odpowiednio przeprowadzony test wykaże, że łącze jest wolniejsze niż sprzedane przez telekom, staje się on formalną podstawą reklamacji. Według UKE to na operatorze ciążyć będzie dowód, że klient nie ma racji.

Telekomy twierdzą, że nowego rozwiązania się nie obawiają. – Netia kładzie bardzo duży nacisk na jakość, a kwestie parametrów łączy stanowią zaledwie ok. promila zgłaszanych przez klientów reklamacji. Nawet ten niewielki odsetek ma stałą tendencją spadkową, co można wiązać ze zmniejszaniem się udziału usług na sieci obcej i modernizacją sieci własnych do standardu światłowodowego. Dlatego pomimo licznych zastrzeżeń co do jakości narzędzia, które zgłaszaliśmy w ramach izby branżowej, nie spodziewamy się wpływu tego rozwiązania na nasze relacje z klientami – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii (Grupa Cyfrowy Polsat).

W podobnym tonie wypowiadają się rzecznicy telewizji kablowych Multimedia Polska czy UPC Polska.

V-Speed dostarczył także aplikacje na urządzenia mobilne i stronę internetową (WEB), ale – jak informuje UKE – w tym wypadku wyniki testów mają walor informacyjny. ziu

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA