Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek metali szlachetnych inwestorom kojarzy się przede wszystkim ze złotem i srebrem. W ubiegłym roku gracze zwrócili jednak uwagę również na pallad. Wobec ruchu, który obserwowaliśmy w notowaniach tego metalu, trudno przejść obojętnie. Cena w ciągu 12 miesięcy skoczyła z około 1200 dolarów do prawie 2000 dolarów za uncję. Mylił się jednak ten, kto założył, że pallad tym samym wyczerpał potencjał wzrostu. Początek tego roku to znowu raj dla byków. Cena palladu w ciągu niecałych trzech tygodni podskoczyła o kolejne 30 proc. i jest teraz blisko poziomu 2600 dolarów za uncję. Jak długo może jeszcze trwać szał zakupów?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.