Surowce i paliwa

Niskie marże uderzają w wyniki Lotosu

Produkcja diesla i benzyn jest dziś dużo mniej opłacalna, niż szacowano jeszcze na początku roku.
Foto: Bloomberg

Lotos, tak jak cała branża rafineryjna, znajduje się w trudnej sytuacji spowodowanej mocnym pogorszeniem otoczenia makroekonomicznego. Koncern cierpi przede wszystkim z powodu mocnych spadków marż uzyskiwanych na produkcji diesla i benzyn. Latem te pierwsze wynosiły zaledwie 30 USD za tonę, a drugie 69 USD. Tymczasem koncern w strategii prognozował je na cały ten rok na poziomie 117 i 166 USD. Lotos nie trafił też z prognozami cen ropy i gazu. Ich średnie tegoroczne notowania są o kilkadziesiąt procent niższe od szacowanych w strategii.

To pokazuje, jak drastycznie koronawirus i będące jego następstwem problemy gospodarcze pogorszyły kondycję przemysłu rafineryjnego. Według Lotosu dziś trudno w pełni ocenić konsekwencje kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19, a w szczególności skutki recesji w Polsce i na świecie oraz czas potrzebny do stopniowego powrotu gospodarki, rynku surowców i produktów rafineryjnych do stanu równowagi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.