Surowce i paliwa

Bogdanka: wyniki w górę, kurs w dół

Bogdanka przedstawiła szacunkowe wyniki za trzy kwartały 2021 r. Mimo wzrostu zysku i przychodów oraz podniesienia celu produkcyjnego na ten rok, notowania tąpnęły. Akcje tanieją o blisko 6 proc., do 43,6 zł.
Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Według wstępnych danych, skonsolidowane przychody Bogdanki w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wyniosły 1,67 mld zł, w porównaniu z 1,35 mld zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Skonsolidowany zysk wyniósł natomiast 164,8 mln zł wobec 34,8 mln zł rok wcześniej. W samym trzecim kwartale przychody wyniosły 621,9 mln zł, wobec 504,5 mln zł rok wcześniej. Zysk netto w minionym kwartale ukształtował się na poziomie 73,4 mln zł w porównaniu z 1,77 mln zł straty rok wcześniej.

Spółka poinformowała również o podniesieniu celu produkcyjnego na ten rok do 9,6 mln ton węgla handlowego, wobec wcześniej prognozowanych 9 mln ton.

„Biorąc pod uwagę zmianę trendu w zakresie popytu na węgiel energetyczny, która nastąpiła na przełomie roku, zarząd podjął działania ukierunkowane na maksymalne wykorzystanie posiadanych obecnie przez spółkę zdolności produkcyjnych. Decyzja ta oparta jest na analizie bieżącej sytuacji rynkowej, chęci wykorzystania okresu koniunktury, jak również potrzebie zapewnienia stabilnych dostaw węgla do odbiorców spółki" – stwierdziła Bogdanka w komunikacie.

"W związku z powyższym, po zakończeniu trzeciego kwartału z wynikiem produkcyjnym na poziomie ponad 2,5 mln ton i biorąc pod uwagę wciąż utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie na węgiel energetyczny, spółka aktualizuje ogłoszony w dniu 25.03.2021 r. cel produkcyjny na rok 2021 do poziomu 9,6 mln ton węgla handlowego" – dodano.

Ostateczne wyniki zostaną szczegółowo przedstawione w raporcie za okres I-III kw. 2021 r., który zostanie opublikowany 25 listopada.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.