Surowce i paliwa

Onico, Unimot. Rynkowe roszady

Sytuacja w grupie Onico z każdym tygodniem się pogarsza. Następstwem tego jest m.in. utrata cennych aktywów. I tak ING Bank Śląski przejął na własność zastaw, którym był olej napędowy o rynkowej wartości wynoszącej na 8 maja, ponad 89,2 mln zł.
Foto: materiały prasowe

Stało się to w następstwie wypowiedzenia przez tę instytucję umowy kredytowej zawartej z Onico i opiewającej na przeszło 21,7 mln USD. Paliwo zostało zgromadzone w zbiornikach należących do firmy Baltchem w Świnoujściu. Teraz prawdopodobnie znajdującym się tam dieslem będzie handlował Unimot. Spółka podała, że zawarła z ING Bankiem Śląskim umowę na zakup oleju napędowego w ilości około 34 tys. m sześc. z terminalu w Świnoujściu prowadzonego przez Baltchem. Odbiór towaru ma nastąpić do 30 października.

Na tym nie koniec. Z Onico do Unimotu przechodzi cały zespół specjalistów zajmujący się importem i dystrybucją produktów asfaltowych. Dla giełdowej spółki to nowy segment rynku, który ma uzupełnić jej ofertę w obszarze produktów ropopochodnych. Asfalty będą oferowane na naszym rynku pod marką Avia Bitumen. Unimot zauważa, że ich krajowa produkcja zapewnia około 80 proc. zgłaszanego w Polsce zapotrzebowania. Z tego powodu, podobnie jak w przypadku diesla, potrzebny jest import, który wynosi około 200 tys. ton rocznie. – Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się temu rynkowi, w zeszłym roku dokonywaliśmy nawet próbnych transakcji. Obecnie, gdy nadarzyła się możliwość przejęcia doświadczonego zespołu, postanowiliśmy ją wykorzystać – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu. Liczy, że handel asfaltami będzie stopniowo przyczyniał się do poprawy wyników grupy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.