REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Wyniki Lotosu były słabe, ale jest szansa na wzrost

Firmie pomagają poprawiające się relacje cenowe między ropą Brent a Ural, którą głównie przerabia.

Akcje Lotosu, firmy kierowanej przez Pawła Majewskiego, są dziś wyceniane najniżej od czterech miesięcy.

Foto: materiały prasowe

W II kwartale Lotos zanotował niepełna 4,25 mld zł skonsolidowanych przychodów – wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez spółkę. To aż o 44,6 proc. mniej, niż wypracowano w tym samym czasie ubiegłego roku. Jeszcze mocnej spadł kluczowy wskaźnik gdańskiego koncernu, czyli oczyszczony zysk EBITDA LIFO (skonsolidowany zysk operacyjny wg LIFO powiększony o amortyzację i po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych). Wyniósł on zaledwie 45 mln zł, podczas gdy rok wcześniej sięgał 783 mln zł. Mocno spadły zarobki zarówno w biznesie wydobycia ropy i gazu, jak też produkcji i handlu.

Historyczne warstwy ropy

– Raportowane przez Lotos szacunkowe wyniki za II kwartał są słabsze od oczekiwanych przez rynek. W ocenie spółki to przede wszystkim konsekwencja wystąpienia tzw. efektu historycznych warstw ropy, który w otoczeniu gwałtownie spadających cen powoduje zaburzenie wyniku LIFO rafinerii – mówi Krzysztof Kozieł, analityk Biura Maklerskiego Pekao. Według spółki efekt ten wyniósł ok. 369 mln zł i nie miał wpływu na przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej. Kozieł zauważa, że gdyby doliczyć wspomniane 369 mln zł do oficjalnie zaraportowanych 15 mln zł oczyszczonego zysku EBITDA LIFO w biznesie produkcji i handlu, to zbliżalibyśmy się do 400 mln zł zysku, co byłoby wynikiem zbliżonym do rynkowego konsensusu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA