REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Orlen zwiększy produkcję z OZE

Należąca do płockiego koncernu Energa uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Inwestycja o wartości 155 mln zł zapewni prąd ok. 30 tys. gospodarstw domowych.
Foto: Bloomberg

Kontrolowana przez PKN Orlen spółka Energa uruchomiła farmę wiatrową o zainstalowanej mocy 31,05 MW (megawaty). Instalacje powstały na zrekultywowanych terenach po kopalni węgla brunatnego w Przykonie (woj. wielkopolskie). Ich roczna produkcja szacowana jest na ok. 75 GWh (gigawatogodziny). Farma ma już zakontraktowany odbiór prądu do 2034 r. Dzięki inwestycji o wartości 155 mln zł udział odnawialnych źródeł energii w zainstalowanych mocach wytwórczych Energi wzrósł do 39 proc.

- Konsekwentnie budujemy koncern multienergetyczny, który będzie regionalnym liderem zielonej transformacji. Przejęcie Energi przez grupę Orlen było w tym kontekście niezwykle istotne, przyspieszając realizację strategicznych celów obu podmiotów w obszarze nisko- i zeroemisyjnych mocy wytwórczych - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Przypomina, że w ubiegłym roku Energa odnotowała jeden z najwyższych w historii wolumenów produkcji energii wytworzonej z wiatru, a uruchomiona właśnie inwestycja sprawi, że wartości te będą jeszcze większe. - Dzięki zakontraktowaniu mocy, farma w Przykonie już teraz przynosi dodatkowe zyski, pozwalając jednocześnie redukować emisje w polskim systemie elektroenergetycznym. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji tej inwestycji jest również bardzo istotne w obliczu planowanego przez grupę Orlen projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku - twierdzi Obajtek.

Oddane właśnie do eksplantacji obiekty w Przykonie są konsekwencją realizacji pierwszego etapu szerszego projektu energetycznego na tym terenie. Do koncernu należy tam 300 ha gruntów na których można wybudować instalacje o łącznej mocy ok. 150 MW. Jedną z branych pod uwagę inwestycji jest realizacja farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 20 MW.

W ubiegłym roku pięć farm wiatrowych należących do Energi wytworzyło 447 GWh prądu, co oznaczało wzrost produkcji o 16 proc. Po oddanych właśnie do użytku instalacjach w Przykonie moc zainstalowana we wszystkich aktywach wiatrowych gdańskiej grupy zwyżkowała do 242 MW, a łączna średnia produkcja do 495 GWh rocznie. Jednocześnie Energa zaznacza, że przy korzystnych warunkach atmosferycznych w 2021 r. obecne aktywa wiatrowe mogą wytworzyć nawet ponad 500 GWh prądu. Dzięki inwestycji w Przykonie, udział odnawialnych źródeł w zainstalowanych mocach wytwórczych Energi wzrósł do 39 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA