REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Lotos: Spółka analizuje energetyczne projekty

Do Lotosu należą dwie firmy posiadające własne elektrociepłownie: Energobaltic i RCEkoenergia.

Paweł Majewski, prezes Lotosu.

Foto: materiały prasowe

Pierwsza z nich w przyszłym roku ma istotnie zwiększyć produkcję prądu, bo z ubiegłorocznych zaledwie 21 MWh (megawatogodzin) do 3,6 tys. MWh. – Będzie to pochodna większej ilości gazu ziemnego ze złoża B3, jak i nowego centrum produkcyjnego działającego na złożu B8 – informuje biuro prasowe Lotosu. Oba złoża znajdują się na Morzu Bałtyckim. Obecnie do elektrociepłowni Energobaltic znajdującej się we Władysławowie przesyłany jest surowiec podwodnym gazociągiem o długości ponad 80 km ze złoża B3. Na razie wzrostu produkcji nie ma w planach RCEkoenergia, do której należy elektrociepłownia w Czechowicach-Dziedzicach. W ubiegłym roku wytworzyła ona prawie 4,2 tys. MWh prądu. W obu spółkach część produkowanej energii wykorzystywana jest na własne potrzeby, a część trafia do klientów zewnętrznych. Całość wytwarzanej energii na własne potrzeby zużywa za to elektrociepłownia znajdująca się na terenie gdańskiej rafinerii. W 2019 r. wyprodukowała 117,8 tys. MWh prądu.

Wśród dużych projektów rozważanych przez Lotos do realizacji w najbliższych latach jest budowa nowej elektrociepłowni w Gdańsku. Spółka informuje, że obecnie jest na etapie pozyskania tzw. wielowariantowej dokumentacji koncepcyjnej. Dopiero po jej otrzymaniu i wybraniu docelowego wariantu będzie można określić oczekiwaną stopę zwrotu. Dzięki tej inwestycji koncern mógłby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne swojej rafinerii. Ponadto nadwyżki energii sprzedawałby do klientów zewnętrznych. Szczegóły dotyczące tego projektu nie są jednak ujawniane. Na dziś wydaje się też, że nie jest to priorytetowy projekt spośród czterech branych przez spółkę pod uwagę. Bardziej prawdopodobna wydaje się budowa bloku olejowego do produkcji tzw. olejów bazowych II i III grupy (HBO). Ta inwestycja sprawiłaby, że grupa zanotowałaby dalszą poprawę ekonomiki przerobu ropy naftowej dzięki wyższym marżom uzyskiwanym na wytwarzaniu i sprzedaży nowych, wysokomarżowych produktów. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA