REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG zarabia na handlu gazem

Dotychczas biznes obrotu i magazynowania zazwyczaj przynosił koncernowi straty. W I kwartale dał zysk. Było to konsekwencją m.in. niższych cen po jakich kupowano surowiec.
Foto: materiały prasowe

W I kwartale grupa PGNiG wypracowała 13,76 mld zł przychodów i 0,78 mld zł czystego zarobku - wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez spółkę. W ujęciu rok do roku spadły one odpowiednio o 4 proc. i o 27 proc. O 4 proc., do 2,08 mld zł zmniejszyła się również wartość zysk EBITDA. Gdyby go jednak skorygować o stosunkowo duże odpisy aktualizujące majątek trwały, wówczas jego wartość byłaby znacznie lepsza niż rok temu. Co równie ważne rynek oczekiwał słabszych wyników od opublikowanych przez spółkę. W konsekwencji dziś na otwarciu sesji akcje PGNiG kosztowały 3,81 zł, co oznaczało wzrost ich kursu o 2,1 proc.

Początek roku przyniósł grupie wzrost zysków w trzech - z czerech - podstawowych biznesach. Przede wszystkim spółka zaczęła zarabiać w segmencie obrotu i magazynowania. Wpływ na to miało kilka czynników. Przede wszystkim spadły średnie notowania ropy naftowej, która cały czas w dużym stopniu decyduje o tym ile faktycznie koncern płaci za gaz importowany z Rosji i Kataru. Duże zyski przyniosły transakcje na instrumentach zabezpieczających. Ponadto od 1 marca spółka stosuje nowe, korzystniejsze niż dotychczas rozliczenia za błękitne paliwo kupowane w ramach kontraktu jamalskiego. To konsekwencja wygranego przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie postępowania wytoczonego przeciwko Gazpromowi.

Niezmiennie duże zyski przynosi biznes dystrybucji gazu. Na początku roku wzrosły one m.in. za sprawą większych ilości przesyłanego do odbiorców surowca i dodatniego salda przychodów i kosztów z tytułu tzw. bilansowania systemu. Nie pomagały za to stosunkowo wysokie średnie temperatury powietrza. To miało również negatywny wpływ na biznes wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Co ciekawe, pomimo dość wyraźnego spadku sprzedaży energii, PGNiG w tym biznesie zarobiło więcej niż rok temu. Przyczyną są prawdopodobnie wyjątkowo niskie ceny serowców zużywanych w elektrociepłowniach, w tym zwłaszcza węgla.

Jednym segmentem działalności, który wcześniej dawał grupie zdecydowaną większość zysków, a teraz zanotował mocny spadek jest wydobycie ropy i gazu. Zysk EBITDA w tym obszarze wyniósł zaledwie 0,07 mld zł, co oznacza spadek o ponad 90 proc. Na jego poziom decydujący wpływ miały niskie ceny ropy i gazu oraz wysokie odpisy aktualizujące majątek trwały.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA