Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PGNiG w Norwegii zwiększa liczbę koncesji oraz udokumentowane zasoby ropy i gazu. Dzięki podpisanej właśnie przez zależny PGNiG Upstream Norway umowie z Aker BP jego stan posiadania znów się powiększy. Przede wszystkim koncern nabędzie 3,3 proc. dodatkowych udziałów w złożu produkcyjnym Gina Krog. Tym samym zwiększy je do 11,3 proc.
W zamian ma przekazać Aker BP 5 proc. udziałów w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek. Obecnie ma w nim 40 proc. W ramach rozliczenia zawartej transakcji polski koncern zapłaci kontrahentowi 51 mln USD (199 mln zł). W tej samej umowie postanowiono o nabyciu przez PGNiG Upstream Norway 11,92 proc. udziałów w koncesji obejmującej nieeksploatowane jeszcze złoże gazowe Alve Nord. Aker BP ma otrzymać z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 11 mln USD (43 mln zł), pod warunkiem że dojdzie do zagospodarowania złoża.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.