REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG stawia na wydobycie w Norwegii

Porozumienie zawarte z Aker BP ma pozwolić na pozyskiwanie z własnych złóż dodatkowych 100 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.
Foto: Bloomberg

PGNiG w Norwegii zwiększa liczbę koncesji oraz udokumentowane zasoby ropy i gazu. Dzięki podpisanej właśnie przez zależny PGNiG Upstream Norway umowie z Aker BP jego stan posiadania znów się powiększy. Przede wszystkim koncern nabędzie 3,3 proc. dodatkowych udziałów w złożu produkcyjnym Gina Krog. Tym samym zwiększy je do 11,3 proc.

W zamian ma przekazać Aker BP 5 proc. udziałów w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek. Obecnie ma w nim 40 proc. W ramach rozliczenia zawartej transakcji polski koncern zapłaci kontrahentowi 51 mln USD (199 mln zł). W tej samej umowie postanowiono o nabyciu przez PGNiG Upstream Norway 11,92 proc. udziałów w koncesji obejmującej nieeksploatowane jeszcze złoże gazowe Alve Nord. Aker BP ma otrzymać z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 11 mln USD (43 mln zł), pod warunkiem że dojdzie do zagospodarowania złoża.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA