REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG pozyskał w Norwegii trzy koncesje

Gazowniczy koncern otrzymał udziały w dwóch koncesjach na Morzu Norweskim i jednej na Morzu Północnym. Obecnie ma ich w Norwegii 29. Na czterech jest operatorem.
Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska
Foto: parkiet.com

PGNiG Upstream Norway, firma zależna od PGNiG, w ramach corocznej rundy koncesyjnej organizowanej przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii otrzymało udziały w trzech koncesjach poszukiwawczych. Dwie z nich (PL1064 i PL 1009B) znajdują się na Morzu Norweskim, a jedna (PL636C) na Morzu Północnym. Tym samym giełdowa grupa znalazła się wśród 28 firm naftowych, którym przyznano udziały w nowych obszarach poszukiwawczych. PGNiG ma obecnie 29 koncesji. Na czterech jest operatorem.

- Zgodnie ze strategią grupy PGNiG rozwijamy wydobycie węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobywany i zakupiony tam gaz ziemny będzie po 2022 roku stanowił znaczną część surowca wykorzystywanego przez polskich odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców - mówi cytowany w komunikacie prasowym Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Koncern informuje, że koncesja PL636C jest rozszerzeniem koncesji PL636, w obrębie której leży złoże gazu i ropy o nazwie Duva. PGNiG posiada w niej 20 proc. udziałów. Operatorem na złożu jest firma Neptun Energy Norge (ma 30 proc. udziałów), a pozostałymi partnerami są: Idemitsu, Pandion Energy i Solveig Gas Norway. Z kolei koncesja PL1009B jest poszerzeniem koncesji PL1009, gdzie PGNiG wspólnie z firmą ConocoPhillips planuje wiercenie otworu poszukiwawczego przed końcem tego roku. W tej koncesji PGNiG otrzymało 35 proc. udziałów, a rolę operatora pełni ConocoPhillips (65 proc.). Wreszcie w koncesji PL1064 giełdowa grupa posiada 30 proc. udziałów. Znajduje się ona niedaleko złoża Skarv i w bezpośrednim sąsiedztwie koncesji PL1009 i PL1009B. Operatorem na koncesji została firma ConocoPhillips (40 proc. udziałów), a partnerem jest firma Aker BP (30 proc.).

PGNiG informuje, że w ostatnich trzech latach zwiększyło stan tzw. zasobów wydobywalnych gazu i ropy w Norwegii z 80 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) do ok. 200 mln boe. W tym czasie PGNiG Upstream Norway przejął udziały w złożach Skogul, Fogelberg, Tommeliten Alpha, King Lear i Duva. Dokonał też odkrycia nowego złoża Shrek i znacznie przyspieszył prace nad zagospodarowaniem złoża Arfugl. Obecnie polska firma eksploatuje w Norwegii pięć złóż: Skarv, Gina Krog, Morvin, Vilje i Vale. Inwestycje prowadzone są też na sześciu kolejnych złożach: Skogul, Arfugl, Duva, Tommeliten Alpha, Król Lear i Shrek. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie wydobycia ze złoża Skogul (I kwartale 2020 r.) i Arfugl (II kwartał 2020 r.).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA