Rekomendacje

Pozytywne perspektywy dla wybranych emitentów

MCI, Cognor czy Enter Air – to przykłady spółek, których notowania podczas czwartkowej sesji radziły sobie zdecydowanie lepiej niż rynek. Wsparciem dla kursów były raporty napływające z biur maklerskich.
Foto: Adobestock

Podczas czwartkowej sesji WIG lekko zyskiwał na wartości. Po południu zbliżał się do rekordowego poziomu, oscylując w okolicach 72 tys. pkt. Od początku roku zyskał ponad jedną czwartą. Mimo trwającej fali wzrostowej na rynkach akcji zdaniem analityków na GPW nadal można znaleźć ciekawe okazje inwestycyjne.

MCI z dużym dyskontem

Podczas czwartkowej sesji pozytywnie wyróżniały się takie spółki jak MCI Capital ASI, Cognor czy Enter Air. Impulsem do wzrostu ich wyceny były najnowsze raporty analityczne.

Akcje MCI po południu zyskiwały niemal 9 proc. i kosztowały 24,5 zł. Do nowej, podwyższonej wyceny autorstwa Noble Securities kursowi brakuje jeszcze 68 proc. (wśród czynników ryzyka dla swojej wyceny eksperci wskazują m.in. ograniczoną płynność inwestycji portfelowych, wysoki poziom koncentracji portfela inwestycyjnego oraz przyjęte metody wyceny niektórych spółek portfelowych).

Analitycy zakładają, że bardzo dobre wyniki MCI za I półrocze 2021 r. nie wyczerpują potencjału wzrostu wartości inwestycji portfelowych giełdowego funduszu. Pozytywnie wyróżniają się szczególnie takie spółki jak IAI (największa inwestycja w portfelu MCI.EuroVentures FIZ, ważąca też najwięcej w portfelu MCI Capital ASI) oraz Morele. net, które są beneficjentami rosnącego rynku e-commerce. Analitycy wskazują na duży sukces tegorocznej oferty publicznej Shopera, który zaoferował akcje o wartości 362 mln zł z wyceną całej spółki EV/EBITDA za 2020 r. na poziomie 66. Może to oznaczać, że polski rynek kapitałowy dojrzał do wysokiej wyceny tego typu szybko rosnących podmiotów. Shoper jest aktualnie wyceniany na 1,9 mld zł (akcja w czwartek kosztowała prawie 67 zł, o prawie 43 proc. więcej niż wycena w IPO). Noble Securities spodziewa się, że przypadek Shopera uwidoczni rynkowi wartość tkwiącą w największej inwestycji portfelowej funduszu MCI, czyli w IAI, które w 2020 r. wypracowało wyższe wyniki finansowe od Shopera. Zastosowanie bieżącego mnożnika EV/EBITDA Shopera do wyceny IAI implikuje wyższą wartość samego tylko pakietu IAI niż kapitalizację całego MCI.

Foto: GG Parkiet

Przy czwartkowej cenie akcji giełdowy fundusz jest wart 1,26 mld zł.

Cognor i Enter pod lupą

Z kolei akcje Cognora zyskiwały w czwartek ponad 7 proc. Po południu wyceniano je na ponad 4,2 zł. Analitycy BM mBanku w najnowszej rekomendacji zostawili wprawdzie cenę docelową bez zmian, ale zalecenie poszło w górę do „kupuj". Wycena brokera implikuje około 20-proc. przestrzeń do wzrostu w stosunku do aktualnego kursu. Analitycy zwracają uwagę m.in. na perspektywę sutej dywidendy, za którą przemawia oczekiwane niskie zadłużenie na koniec tego roku (0,2 razy EBITDA). Ich zdaniem zarząd może rekomendować wypłatę nawet 50 proc. tegorocznego zysku, co implikowałoby imponującą dwucyfrową stopę dywidendy w 2022 r. W tym roku dywidenda wyniosła 0,15 zł na akcję. Zdaniem analityków w 2022 r. może być ponad 4,5-krotnie wyższa (około 0,7 zł na akcję).

Również dla wspomnianego już Enter Air treść zalecenia poszła w górę (do „kupuj" z „trzymaj"), ale wycena dla akcji symbolicznie w dół. Niemniej jednak – w stosunku do czwartkowego kursu (rósł o prawie 5 proc.) – implikuje ona nadal wysoką 22-proc. przestrzeń do zwyżki.

DM BDM podkreśla, że w ostatnich miesiącach kurs Enter Air znajdował się pod presją i obecna wycena wydaje się atrakcyjna.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.