Przemysł

W Lenteksie nie ma śladu po problemach z pierwszej fali pandemii

Do poprawy wyników przyczyniła się również wypłacona przez spółkę zależną dywidenda.
Foto: materiały prasowe

Lentex, producent m.in. włóknin oraz wykładzin, wypracował przez ostatnie trzy kwartały 281,4 mln zł przychodów, o 14,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik EBITDA podskoczył o 51,3 proc., do 53,9 mln zł, a zysk netto – o 81,6 proc. do 33,8 mln zł.

Zdaniem zarządu Lenteksu za znaczącą poprawę – o 28,7 proc. do niemal 108 mln zł – przychodów najbardziej dochodowej działalności, czyli tworzenia i sprzedaży włóknin, odpowiada odrodzenie zamówień w III kw. z branży samochodowej oraz zwiększenie w II i III kw. produkcji materiałów wykorzystywanych w branży higienicznej. Podobny trend ma utrzymać się także w IV kw. O 20 proc. w porównaniu z 2019 r., do 48 mln zł, wzrosły również przychody dotyczące produkcji profili, czyli m.in. systemu rynien PVC oraz rynien metalowych.

Dane jednostkowe Lenteksu pokazują, że w porównaniu z ubiegłym rokiem eksport zwiększył się o 29,6 proc., do 98 mln zł. Choć najwięcej towarów kupują Amerykanie, to wysoki popyt prezentuje m.in. rynek niemiecki i ukraiński. Jak podkreśla Lentex, największe zapotrzebowanie na produkty uwidacznia się w II i III kw., ponieważ właśnie wtedy panują najlepsze warunki do prac budowlanych.

Od początku roku kurs Lenteksu podskoczył o 27,1 proc. Firma wypłaciła w tym roku niemal 44 mln zł, czyli 1 zł na akcję, w ramach dywidendy. Tym samym stopa dywidendy wyniosła 9,6 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.