REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Ryzyko portfela pod kontrolą inwestora

Liczba i odpowiedni dobór składników portfela ma wpływ na oczekiwany zysk i ryzyko całego portfela. Jak efektywnie możemy nimi zarządzać?
Foto: Adobestock

Kluczem do stworzenia efektywnego portfela jest założenie, że chcemy osiągać jak najwyższe stopy zwrotu przy możliwie najniższym ryzyku.

Ryzyko zmienności

Punktem wyjścia do kalkulacji ryzyka składników portfela jest określenie tzw. oczekiwanej stopy zwrotu. Najprostszą metodą ustalenia oczekiwanej stopy zwrotu jest oszacowanie jej na podstawie historycznych wartości, np. poprzez średnią arytmetyczną stóp zwrotu z kilku lub kilkunastu ostatnich okresów. W momencie podejmowania decyzji o inwestycji w akcje inwestor nie ma jednak pewności co do zrealizowania w przyszłości podobnej stopy zwrotu. Będzie ona uzależniona od prawdopodobieństwa wystąpienia określonych scenariuszy na rynku. Dla uproszczenia oparliśmy się na miesięcznych stopach zwrotu za ostatnie 12 miesięcy, wyliczając oczekiwaną stopę zwrotu dla pięciu przykładowych spółek reprezentujących różne branże i segmenty rynku (wyniki zostały zawarte w tabeli).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA