Profesjonalny inwestor

Powtórzyły się historyczne anomalie. Efekt wiosny potwierdzony

W maju cena bitcoina wzrosła o 7,9 proc., a w kwietniu o 35,7 proc. Czy najlepszy okres w roku za nami? Jak statystycznie wypada czerwiec?
Foto: AFP

Początek czerwca to dobry moment, by podsumować wiosnę na rynku cyfrowych aktywów i zastanowić się, jak notowania mogą zachowywać się w kolejnych tygodniach. Zgodnie bowiem z historycznymi statystykami kwiecień i maj to najlepsze w roku miesiące dla notowań najbardziej popularnej kryptowaluty. W 2020 r. bitcoin znów to potwierdził. Wygląda więc na to, że historycznym analogiom można zaufać.

Efekt wiosny działa

Historia od 2010 do 2019 r. pokazuje, że szanse na drożejącego bitcoina zarówno w czwartym, jak i piątym miesiącu roku wynoszą po 77,8 proc. Średnia zmiana jego kursu wynosi w kwietniu +45,9 proc., a w maju +41,1 proc. Bez wartości skrajnych jest to odpowiednio 21,3 proc. oraz 26,3 proc. Żaden inny okres w roku nie jest dla posiadaczy długich pozycji na bitcoinie tak lukratywny.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.