Pracownicze plany kapitałowe mają nas zachęcić do dodatkowego oszczędzania na czas emerytury. Rząd i większość ekspertów emerytalnych przekonuje, że dodatkowe oszczędzanie jest potrzebne, bo emerytury wypłacane z ZUS będą bardzo niskie. Aby zwiększyć atrakcyjność PPK do wpłat uczestniczących w nich pracowników dokładają się pracodawcy i państwo. Przed rokiem, w czasie pierwszego etapu wdrażania programu PPK, przystąpiło do niego 39 proc. uprawnionych do tego pracowników. Choć oczekiwania rządu, który przygotował ten program były wyższe, Polski Fundusz Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie PPK, uznał ten wynik za obiecujący. Spodziewał się, że z upływem czasu poziom partycypacji pracowników w PPK będzie rósł. Przyznał jednocześnie, że na starcie kolejnych etapów programu partycypacja może być nieco niższa niż w dużych firmach.

Przyszła jednak pandemia i prawdopodobnie odcisnęła swoje negatywne piętno także na programie pracowniczych planów kapitałowych. W listopadzie zakończyły się kolejne dwa etapy wdrażania PPK. Objęły małe i średnie firmy, które zatrudniają od 20 do 249 osób. Jak szacuje Instytut Emerytalny, który przygotował raport na temat poziomu partycypacji w PPK w czwartym kwartale 2020 r., 10 listopada w programie było 1,65 mln uczestników. Blisko 1,1 mln z tego to pracownicy największych firm (250+). Reszta przypada na pracowników małych i średnich firm.

- Biorąc pod uwagę liczbę pracowników dużych, średnich i małych firmach uprawnionych do uczestnictwa w PPK, którą rząd szacował na około 6,4 mln oraz liczbę 1,65 mln osób, w imieniu i na rzecz których zgodnie z naszymi szacunkami zawarta została umowa o prowadzenie PPK, aktualną partycypację w tym programie należy określić ogółem na około 24 do 26 proc. – wylicza w swoim raporcie Instytut Emerytalny. - Powyższe oznacza, że partycypacja w PPK wśród pracodawców zatrudniających od 20 do 249 osób, jest o kilkanaście punktów procentowych niższa niż ta, jaka miała miejsce w przypadku większych pracodawców – dodają jego autorzy.

W ich ocenie aktualny poziom partycypacji w PPK należy uznać za niezadowalający i potrzebne jest podjęcie skutecznych działań celem jego zwiększenia.

Na oficjalne podsumowanie wdrażania PPK w małych i średnich firmach musimy jeszcze poczekać. W Polskim Funduszu Rozwoju usłyszeliśmy, że jest ono przygotowywane i zostanie upublicznione za mniej więcej tydzień.