Wielka baza emerytur

Jest projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Każdy sprawdzi tu, ile odłożył na emeryturę.

Wartość składek w ZUS wzrośnie o 300 mld zł

Wysoki wskaźnik inflacji oraz rekordowe dochody ZUS w 2021 r. znacząco podniosą wartość składek tam zebranych. To kolejne duże obciążenie systemu.

IKE – jak to działa? Potencjalne korzyści

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, które wraz z innymi propozycjami gromadzenia kapitału takich jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego czy Pracowniczym Planem Emerytalnym mają za zadanie zabezpieczenie korzystającej z nich osoby na czas emerytury. Co ważne, trzeci filar emerytalny nie wyklucza się z propozycją ZUS – jest to dobrowolne rozwiązanie, które może służyć jako suplement do państwowej emerytury. Czym dokładnie jest IKE i jakie potencjalne korzyści generuje dla użytkownika?

FOR: Opłata przekształceniowa? - To byłoby oszustwo na wielką skalę

15-proc. opłata przekształceniowa, którą rząd chce pobrać za przeniesienie aktywów członków OFE na ich indywidualne konta emerytalne narusza zasadę równego traktowania obywateli – oceniają eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Pożegnanie z OFE coraz bliżej

Rząd przyjął projekt ustawy, która przeniesienie aktywa otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne lub do ZUS.

Co lepsze – ZUS czy OFE?

Decyzja o wyborze: czy zostać w ZUS, czy wybrać OFE, nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Większość Polaków odkłada na emeryturę

Wybór mało efektywnych metod. Mimo powszechnego przekonania, że emerytura z ZUS będzie niska, Polacy wykazują umiarkowane zainteresowanie dodatkowymi metodami oszczędzania na przyszłość, wybierając zazwyczaj dobrze znane, ale mało efektywne produkty finansowe. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez PFR TFI w grupie osób zatrudnionych w dużych firmach.

Dobre systemy emerytalne: prywatne oszczędzanie, dłuższa praca

Państwo powinno zapewnić świadczenie, ale w takiej wysokości, żeby senior jakoś przeżył. Jednak w sumie emerytura z różnych źródeł, w tym z prywatnych programów prowadzonych przez pracodawców, powinna wynosić co najmniej 65 proc. ostatnich zarobków. W najlepszych systemach przekracza 100 proc.

Z likwidacji OFE rząd chce mieć 17 mld zł

Rząd szacuje, że 80 proc. członków Otwartych Funduszy Emerytalnych zdecyduje się na przeniesienie zgromadzonych tam pieniędzy na Indywidualne Konta Emerytalne. Przy operacji tej pobierze 15 proc. prowizji, co w dwa lata da mu 17 mld zł

Kto zadba o nasze emerytury?

Prawie dwie trzecie Polaków uważa, że o zabezpieczenie ich przyszłych emerytur powinno zadbać państwo. Jest to podejście bardzo nierozważne, między innymi ze względu na prognozy wysokości przyszłych świadczeń.

PPK już prawie pewne. Rynek kapitałowy może zacierać ręce

Senat przyjął w piątek późnym wieczorem bez poprawek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jeszcze podpis prezydenta i od połowy przyszłego roku zaczynamy dodatkowo odkładać pieniądze na starość.

Czy (ew. ile) bogaci zapłacą więcej na ZUS?

30 października Trybunał Konstytucyjny zbada zaskarżoną przez prezydenta nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Już tylko dwa, trzy kroki do Pracowniczych Planów Kapitałowych

Sejm uchwalił w czwartek późnym wieczorem ustawę o PPK. Od połowy przyszłego roku mamy zacząć dodatkowo oszczędzać na emerytury. Nasze pensje nieco się obniżą, nasi pracodawcy będą mieć wyższe koszty, ale na koniec będziemy mieć więcej pieniędzy na starość

Milionowe oszczędności w ZUS

Po raz pierwszy w historii Zakład zrezygnował z trybu wolnej ręki w zamówieniu dotyczącym administrowania informatycznym środowiskiem systemowym.

PPK mają wesprzeć gospodarkę i rynek

Pracownicze plany kapitałowe to szansa dla przyszłych emerytów, ale także dla giełdy i gospodarki. Tak uważa m.in. prezes GPW Marek Dietl.

Pracownicze plany kapitałowe mają napędzać gospodarkę

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o PPK. – Program zachęci Polaków do dodatkowego oszczędzania na emerytury, wesprze też inwestycje i rynek kapitałowy – twierdzi rząd.

PPK szansą na większą płynność na giełdzie

Niskie obroty wciąż pozostają zmorą GPW.

Wkrótce rząd zajmie się projektem ustawy o PPK

Rząd przyznaje, że emerytury z ZUS będą bardzo niskie. Coraz niższy będzie stopień zastąpienia, czyli stosunek emerytury do ostatniej pensji emeryta. Stąd pomysł na zachęcenie Polaków do dodatkowego oszczędzania na emerytury. Ministerstwo Finansów, wspierane przez resort pracy, przygotowało projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.