OFE poprawiają ład korporacyjny w spółkach
Jeżeli sprawdzimy, kto z mniejszościowych akcjonariuszy faktycznie jest zaangażowany w sprawy związane z funkcjonowaniem spółek, to okazuje się, że są to fundusze emerytalne – mówi Andrzej Sołdek, ekspert rynku kapitałowego, autor badania „Działania OFE w zakresie nadzoru nad spółkami portfelowymi w 2022 r.”.
Fundusze emerytalne nie siedzą z założonymi rękami
OFE to wciąż główny inwestor instytucjonalny w spółkach notowanych na GPW, co powoduje, że ich rola w nadzorze właścicielskim nad spółkami ma istotne znaczenie. Tak jest nie tylko na papierze, ale też i w praktyce, chociaż pole do poprawy wciąż jest spore.
Długa lista zaleceń dla naszego systemu emerytalnego
Polska zajęła odległą lokatę w rankingu systemów emerytalnych. Żeby ją poprawić, musielibyśmy m.in. zadbać o podniesienie wartości aktywów emerytalnych, zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, dłużej pracować, podnieść dochody i poziom oszczędności gospodarstw domowych. Nie będzie więc łatwo.
Jedyne takie konto IKE na rynku
„Samodzielne oszczędzanie na emeryturę jest ważne” – często spotykamy się z takim stwierdzeniem. W obecnych czasach społeczeństwo ma świadomość, że dodatkowe, samodzielne gromadzenie środków na emeryturę jest konieczne i naturalne. Tym bardziej jeśli możemy zacząć w dowolnym wybranym przez siebie momencie, bez narzuconej częstotliwości gromadzonych środków.
System emerytalny w Polsce ze słabą notą
Polska zajęła dopiero 29. miejsce w najnowszym rankingu systemów emerytalnych stosowanych na świecie. Pomogłoby mu m.in. podniesienie wskaźnika aktywności zawodowej.