IKE, IKZE i nie tylko… Wyższe limity i nowe możliwości

Ten rok znów może przynieść rekord, jeśli chodzi o nowe IKE w branży maklerskiej. Nowe możliwości, za sprawą BM PKO BP, otworzyły się także przed IKZE. Finax stawia na OIPE, które zaczyna budować masę.

Już ponad 20 mld zł aktywów w PPK

Pracownicze plany kapitałowe rosną i gromadzą coraz więcej uczestników oraz kapitału.

IKZE-Obligacje to brakujący element oferty

Liczymy, że nasz nowy produkt emerytalny znajdzie zwolenników nie tylko wśród obecnych klientów BM PKO BP – mówi Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP.

OFE poprawiają ład korporacyjny w spółkach

Jeżeli sprawdzimy, kto z mniejszościowych akcjonariuszy faktycznie jest zaangażowany w sprawy związane z funkcjonowaniem spółek, to okazuje się, że są to fundusze emerytalne – mówi Andrzej Sołdek, ekspert rynku kapitałowego, autor badania „Działania OFE w zakresie nadzoru nad spółkami portfelowymi w 2022 r.”.

Fundusze emerytalne nie siedzą z założonymi rękami

OFE to wciąż główny inwestor instytucjonalny w spółkach notowanych na GPW, co powoduje, że ich rola w nadzorze właścicielskim nad spółkami ma istotne znaczenie. Tak jest nie tylko na papierze, ale też i w praktyce, chociaż pole do poprawy wciąż jest spore.

Długa lista zaleceń dla naszego systemu emerytalnego

Polska zajęła odległą lokatę w rankingu systemów emerytalnych. Żeby ją poprawić, musielibyśmy m.in. zadbać o podniesienie wartości aktywów emerytalnych, zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, dłużej pracować, podnieść dochody i poziom oszczędności gospodarstw domowych. Nie będzie więc łatwo.

Jedyne takie konto IKE na rynku

„Samodzielne oszczędzanie na emeryturę jest ważne” – często spotykamy się z takim stwierdzeniem. W obecnych czasach społeczeństwo ma świadomość, że dodatkowe, samodzielne gromadzenie środków na emeryturę jest konieczne i naturalne. Tym bardziej jeśli możemy zacząć w dowolnym wybranym przez siebie momencie, bez narzuconej częstotliwości gromadzonych środków.

Nowy produkt emerytalny już na rynku. Co oferuje Europejska Emerytura?

Słowacki Finax jako pierwszy na polskim rynku zaoferował klientom funkcjonujący w ramach trzeciego filaru Ogólnoeuropejski Inwestycyjny Produkt Emerytalny (OIPE).

System emerytalny w Polsce ze słabą notą

Polska zajęła dopiero 29. miejsce w najnowszym rankingu systemów emerytalnych stosowanych na świecie. Pomogłoby mu m.in. podniesienie wskaźnika aktywności zawodowej.

OIPE jak IKE, tylko z Brukseli

Bruksela dostrzegła to samo co my. Za kilkadziesiąt lat nie będziemy mieli z czego żyć na emeryturze - mówi Przemysław Barankiewicz, country manager w Finax Polska, wiceprezes CFA Society Poland.

Wszystko o europejskim produkcie emerytalnym

W poniedziałek gościem Andrzeja Steca w Parkiet TV jest Przemysław Barankiewicz, country manager w Finax Polska, wiceprezes CFA Society Poland.

Zbliża się okienko transferowe OFE – ZUS

Już w przyszłym roku będziemy mogli ponownie wybierać, czy część naszej składki na ubezpieczenia społeczne trafi do OFE i będzie inwestowana na rynku kapitałowym, czy też ma trafić na nasze subkonto w ZUS. Taka możliwość otwiera się raz na cztery lata. Poprzednie okienko, w 2020 r., było zamknięte z powodu pandemii.

Emerytura stażowa to pomysł godny czasów pańszczyzny

Ekonomiści w większości krytycznie oceniają pomysł PiS, aby emerytura przysługiwała po 38 latach pracy w przypadku kobiet i po 43 latach w przypadku mężczyzn. Uważają, że ta modyfikacja systemu emerytalnego będzie kosztowna i pogłębi problemy Polski z niedoborem pracowników.

Organiczny wzrost PPK. Wkrótce 20 mld zł aktywów

Choć wartość aktywów zgromadzonych w PPK systematycznie rośnie, to dziś ich wpływ na Giełdę Papierów Wartościowych nie jest jeszcze wielki i ma znaczenie przede wszystkim dla dobrych mniejszych firm. Z czasem wpływ PPK na rynek także będzie jednak rósł.

Większy ruch w PPK

W II kwartale wzrosły wypłaty z programu, ale więcej było też wpłat dobrowolnych.

Emerytura w wysokości jednej piątej pensji? Być może

Możliwości oszczędzania na starość jest sporo. Są też bonusy. Ale korzystają z tego raczej zamożniejsi Polacy.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Uboczny skutek wzrostu płacy minimalnej

Szybkie windowanie płacy minimalnej sprawia, że udział w PPK staje się szczególnie atrakcyjny dla pracowników ze stosunkowo niskimi dochodami.

Młodzi nie spieszą się z oszczędzaniem na starość

Dla większości młodych ludzi temat emerytalny jest ważny, ale mało pilny. Uważają go także za trudny i nudny. Oszczędza na emeryturę 31 proc. młodych dorosłych do 30 lat – wynika z badania dla izby skupiającej OFE.