Zbliża się czas wyboru między OFE a ZUS

Okienko transferowe potrwa od 1 kwietnia do 31 lipca – potwierdziły nam resorty finansów i pracy.

Choć dziś los OFE wydaje się być przesądzony, to nie czas je skreślać

System emerytalny cierpi na brak zaufania. Potrzebuje spokoju. Ale otwarte fundusze emerytalne bez zmian będą gasnąć – mówią eksperci. Lista ich pomysłów na zmiany, korzystne dla OFE, ich uczestników i rynku kapitałowego, jest długa. Wszystko w rękach polityków.

Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE i IZFiA: System emerytalny potrzebuje stabilizacji

OFE wymagają przeglądu okresowego, a system suwaka korekty. Pomysły ich likwidacji czy przekształcenia lepiej zawiesić na kołku – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Rekordy potwierdzone. Maklerskie IKE i IKZE rosną w siłę

Oficjalne dane KNF potwierdziły to, o czym pisaliśmy pod koniec stycznia na łamach "Parkietu". Ubiegły rok dla maklerskich kont IKE i IKZE był niezwykle udany.

Rząd nie planuje majstrować przy PPK

Nie są planowane żadne zmiany legislacyjne w zakresie pracowniczych planów kapitałowych - zapewnił minister finansów Andrzej Domański podczas spotkania z przedstawicielami środowiska funduszy inwestycyjnych.

PPK mają za sobą dobry rok. Rynek zabetonowany

Wartość aktywów zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych niemal podwoiła się w ciągu minionego roku. Przybyło blisko milion uczestników.

Maklerskie IKE i IKZE wciąż przyspieszają

Inwestorzy coraz chętniej sięgają po konta emerytalne w biurach maklerskich. Rośnie świadomość emerytalna, a swoje zrobiła też koniunktura – mówią zgodnie brokerzy.

OFE na giełdzie. Które akcje znalazły się na ich celowniku?

W minionym roku otwarte fundusze emerytalne znacząco zwiększyły swój stan posiadania w polskich akcjach. Nie był to jednak wynik wzmożonych zakupów, a przede wszystkim sprzyjającej koniunktury na rynkach. Na jakich spółkach koncentrowała się ich uwaga?

Jerzy Nikorowski, BM BNP Paribas: Jak inwestować i oszczędzać na emeryturę

Uważamy, że polska gospodarka zaczyna wychodzić z dołka koniunkturalnego, dlatego jest to sprzyjający okres do inwestowania zarówno na rynku akcji, jak i obligacji – mówi Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego BNP Paribas Bank Polska.

Rekordowe wartości aktywów w OFE i PPK. Pomogła nie tylko giełda

Dobre nastroje na rynkach finansowych pomogły wywindować wartości aktywów zgromadzonych w OFE i w PPK na nienotowane dotąd poziomy. Pomogły też różne inne czynniki.

Kończący się rok dał zarobić uczestnikom OFE i PPK

PPK przyjęły się na polskim rynku inwestycji emerytalnych. Zmiany, jeśli mają być tu wprowadzane, muszą być przemyślane i ostrożne. Powinny sprzyjać lepszej dywersyfikacji portfeli i zachęcać kolejnych pracowników do uczestnictwa. OFE zostawmy w spokoju.

Zainwestuj w przyszłość – bez podatku

Do tego, aby móc na emeryturze realizować swoje marzenia, potrzebna jest bezpieczna i stabilna sytuacja finansowa. Jedną z możliwości zadbania o przyszłość jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

IKE, IKZE i nie tylko… Wyższe limity i nowe możliwości

Ten rok znów może przynieść rekord, jeśli chodzi o nowe IKE w branży maklerskiej. Nowe możliwości, za sprawą BM PKO BP, otworzyły się także przed IKZE. Finax stawia na OIPE, które zaczyna budować masę.

Już ponad 20 mld zł aktywów w PPK

Pracownicze plany kapitałowe rosną i gromadzą coraz więcej uczestników oraz kapitału.

IKZE-Obligacje to brakujący element oferty

Liczymy, że nasz nowy produkt emerytalny znajdzie zwolenników nie tylko wśród obecnych klientów BM PKO BP – mówi Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP.

OFE poprawiają ład korporacyjny w spółkach

Jeżeli sprawdzimy, kto z mniejszościowych akcjonariuszy faktycznie jest zaangażowany w sprawy związane z funkcjonowaniem spółek, to okazuje się, że są to fundusze emerytalne – mówi Andrzej Sołdek, ekspert rynku kapitałowego, autor badania „Działania OFE w zakresie nadzoru nad spółkami portfelowymi w 2022 r.”.

Fundusze emerytalne nie siedzą z założonymi rękami

OFE to wciąż główny inwestor instytucjonalny w spółkach notowanych na GPW, co powoduje, że ich rola w nadzorze właścicielskim nad spółkami ma istotne znaczenie. Tak jest nie tylko na papierze, ale też i w praktyce, chociaż pole do poprawy wciąż jest spore.

Długa lista zaleceń dla naszego systemu emerytalnego

Polska zajęła odległą lokatę w rankingu systemów emerytalnych. Żeby ją poprawić, musielibyśmy m.in. zadbać o podniesienie wartości aktywów emerytalnych, zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, dłużej pracować, podnieść dochody i poziom oszczędności gospodarstw domowych. Nie będzie więc łatwo.