Pracownicze plany kapitałowe PPK

PPK jednak sporo się różnią między sobą

Mija około pół roku, od kiedy na dobre zaczęły funkcjonować wszystkie fundusze utworzone pod pracownicze plany kapitałowe.
Foto: Adobestock

Ich wyniki są dość różne. W przypadku najbardziej bezpiecznej grupy, czyli dla funduszy z datą 2025 r., licząc od początku roku, można było zarówno zarobić ponad 2 proc. (PFR TFI, AXA TFI), jak i stracić ponad 3 proc. (Compensa TUnŻ, PKO TFI, BNP Paribas TFI). Oczywiście im ryzyko w funduszach wzrasta, tym rozbieżności w wynikach stają się większe. Dla funduszy z datą docelową 2060 r. średnia strata od stycznia to około 7 proc. Tu również na czoło wysuwają się strategie PFR TFI, jednak warto pamiętać, że pod względem aktywów są to jedne z najskromniejszych funduszy PPK. Kilka najbardziej ryzykownych funduszy (2060) notuje z kolei dwucyfrowe straty, a kształt odreagowania od marcowych dołków przypomina notowania WIG.

Z czego zbudowane są fundusze PPK? W najdłuższym funduszu PKO TFI, czyli Emerytura 2060, jedną z największych pozycji w akcjach są walory CD Projektu, zajmujące 3,5 proc. aktywów. W portfelu są też inni producenci gier, jak PlayWay (0,2 proc.) czy Ten Square Games (0,8 proc.). Z największych podmiotów warto jeszcze wspomnieć o PZU (2,1 proc.), PKO BP (1,8 proc.) oraz PKN Orlen (2,5 proc.). Fundusz utrzymuje dużą pozycję w iShares Core S&P 500 ETF, sięgającą 10,3 proc. Do tego ponad 6 proc. zajmuje inny fundusz pasywny, czyli Xtrackers MSCI EMU UCITS ETF.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.