REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe PPK

PPK jednak sporo się różnią między sobą

Mija około pół roku, od kiedy na dobre zaczęły funkcjonować wszystkie fundusze utworzone pod pracownicze plany kapitałowe.
Foto: Adobestock

Ich wyniki są dość różne. W przypadku najbardziej bezpiecznej grupy, czyli dla funduszy z datą 2025 r., licząc od początku roku, można było zarówno zarobić ponad 2 proc. (PFR TFI, AXA TFI), jak i stracić ponad 3 proc. (Compensa TUnŻ, PKO TFI, BNP Paribas TFI). Oczywiście im ryzyko w funduszach wzrasta, tym rozbieżności w wynikach stają się większe. Dla funduszy z datą docelową 2060 r. średnia strata od stycznia to około 7 proc. Tu również na czoło wysuwają się strategie PFR TFI, jednak warto pamiętać, że pod względem aktywów są to jedne z najskromniejszych funduszy PPK. Kilka najbardziej ryzykownych funduszy (2060) notuje z kolei dwucyfrowe straty, a kształt odreagowania od marcowych dołków przypomina notowania WIG.

Z czego zbudowane są fundusze PPK? W najdłuższym funduszu PKO TFI, czyli Emerytura 2060, jedną z największych pozycji w akcjach są walory CD Projektu, zajmujące 3,5 proc. aktywów. W portfelu są też inni producenci gier, jak PlayWay (0,2 proc.) czy Ten Square Games (0,8 proc.). Z największych podmiotów warto jeszcze wspomnieć o PZU (2,1 proc.), PKO BP (1,8 proc.) oraz PKN Orlen (2,5 proc.). Fundusz utrzymuje dużą pozycję w iShares Core S&P 500 ETF, sięgającą 10,3 proc. Do tego ponad 6 proc. zajmuje inny fundusz pasywny, czyli Xtrackers MSCI EMU UCITS ETF.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA