Pracownicze plany kapitałowe PPK

Ranking zarządzających PPK. PKO TFI daleko z przodu

Program pracowniczych planów kapitałowych ciągle jeszcze dopiero się rozkręca, ale można się już pokusić o pierwsze wskazanie największych graczy na tym rynku.
Adobestock

Choć Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrożenie pracowniczych planów kapitałowych, nie ujawnia na razie podziału tego rynku, pierwsze wnioski na ten temat można wyciągnąć, zagłębiając się w dane Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Zacięta walka o podium

Pieniędzmi odkładanymi w PPK zarządzają dopuszczone do tego instytucje finansowe. Takich instytucji jest 20. Firmy (z nielicznymi wyjątkami) mają obowiązek wybrać jedną z nich. Instytucja finansowa pomaga im utworzyć PPK w danej firmie, a potem nimi zarządza. Ma za zadanie pomnażać oszczędności uczestników programu.

Pieniądze gromadzone na ich rachunkach w PPK są lokowane w fundusze zdefiniowanej daty. To fundusze, które poziom ryzyka inwestycji uzależniają od wieku uczestnika. W przypadku młodszych uczestników inwestują odważniej albo – mówiąc fachowo – agresywniej. Im uczestnik starszy, tym polityka inwestycyjna funduszu ostrożniejsza, bardziej zachowawcza. W portfelach młodszych uczestników programu PPK przeważają więc akcje, u starszych zaś – obligacje.

Każda instytucja finansowa zarządzająca PPK utworzyła osiem (jedna dziewięć) funduszy zdefiniowanej daty. UKNF podał dane na temat zgromadzonych przez nie aktywów netto na koniec 2019 r. Sumując te aktywa we wszystkich funduszach prowadzonych przez instytucje finansowe, można policzyć, które z nich miały pod zarządzaniem najwięcej, a które najmniej oszczędności uczestników PPK.

Zdecydowanie najwięcej zgromadziło PKO TFI – niemal 29 mln zł. Na drugim miejscu znalazło się Nationale-Nederlanden PTE, a na trzecim – wchodzące w skład tej samej grupy kapitałowej oferującej PPK NN Investment Partners TFI. Zgromadziły odpowiednio 11,3 mln oraz 9,4 mln zł. Na czwartym miejscu znalazło się TFI PZU. Pod jego zarządem w FDZ było na koniec zeszłego roku 9 mln zł oszczędności członków PPK.

Takie wyniki to spore zaskoczenie. Na pozycję lidera liczyło PZU i nie kryło lekkiego niezadowolenia z miejsca po pierwszym etapie PPK. Różnice między miejscami drugim i czwartym nie są jednak duże i być może po kolejnej publikacji danych KNF, po pierwszym kwartale 2020 r., zajmujące je instytucje zamienią się miejscami. Wtedy pieniądze będą już płynęły pełnym strumieniem na konta wszystkich uczestników pierwszego etapu PPK. Mało tego, zasilą już konta pierwszych uczestników II etapu tego programu, który obejmuje średnie firmy.

W sumie w FZD 20 instytucji zarządzających na koniec zeszłego roku było niespełna 85 mln zł.

Dopłaty od państwa

Trzeba pamiętać, że na konta uczestników PPK na początku roku popłynęły też pieniądze z budżetu państwa w formie wpłaty powitalnej w wysokości 240 zł oraz wpłaty rocznej w wysokości 250 zł. Na razie nie są to duże pieniądze, ale będą rosły i w budżecie na 2020 r. zarezerwowano na nie łącznie 420 mln zł.

Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju wynika też, że poziom aktywów zgromadzonych w PPK na koniec stycznia sięgnął 275,3 mln zł. PFR szacuje, że na koniec kwietnia kwota ta podskoczy do 1,1 mld zł. 42 proc. z tego pochodzić będzie z wpłat uczestników PPK, 32 proc. – od pracodawców, zaś 26 proc. – z dopłat od państwa. Na koniec roku aktywa zgromadzone w PPK mają sięgnąć 3 mld zł.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.