REKLAMA
REKLAMA

Portfel inwestycyjny

Portfele na kolejny miesiąc

Dziewięciu ekspertów i ich sierpniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych
Foto: Fotolia

Łukasz Wardyn CMC Markets

EUR/PLN

Jeśli nie będzie ucieczki od ryzyka na światowych rynkach oraz jeśli inwestorzy uznają, że dynamika inflacji w Polsce powinna się osłabić, złoty może zacząć zyskiwać. Technicznie przed EUR/PLN ważne opory.

Wejście: 4,303. Cel: 4,25. Stop loss: 4,325.

złoto

Po rozczarowaniu sygnałami z Fedu trwa wyprzedaż złota. Ceny mogą zejść nawet do poprzedniego wsparcia w okolicach 1360 USD/uncję. Przy założeniu długoterminowego trendu wzrostowego może to być ostatnia korekta przed nowymi szczytami. Wejście: 1382. Cel: 1437. Stop loss: 1308.

WIG20

WIG20 wygląda wyjątkowo słabo na tle zachodnich indeksów. Jednak jeżeli inwestorzy uznają, że Fed będzie musiał kontynuować obniżki stóp procentowych, to powinni wrócić na rynki wschodzące. Wejście: 2240 pkt. Cel: 2499. Stop loss: 2140.

Marcin Kiepas analityk Tickmill

USD/PLN

Umocnienie USD w sytuacji, gdy Fed co najmniej trzykrotnie obetnie stopy procentowe, a inflacja w Polsce zdecydowanie przyspieszyła, jest pewną aberracją. Złotego powinna wspierać wrześniowa obniżka stóp przez EBC. Okolice 3,9 zł wydają się być atrakcyjne na zajęcie pozycji krótkiej.

złoto

Po tym, jak w czerwcu ceny wybiły się górą z konsolidacji, doprowadzając jednocześnie do zmiany układu sił w długim terminie, lipcowa stabilizacja jawi się jako przystanek w dalszej drodze na północ. Pierwszym potencjalnym celem jest 1500 USD/uncję. Złoto należy kupować po 1390.

S&P 500

Amerykański rynek akcji dorósł do kolejnej fali realizacji zysków. Wskazuje na to nie tylko zmniejszające się momentum i pojawiające się negatywne dywergencje wykresu ze wskaźnikami, ale przede wszystkim brak nowego paliwa do wzrostów.

Michał Krajczewski BM BNP Paribas

USD/PLN

W lipcu kurs powrócił do tegorocznego maksimum. Uważamy, że poziom 3,85 jest silnym oporem, dodatkowo możemy obserwować osłabienie się dolara w oczekiwaniu na luźniejszą politykę monetarną Fedu. Cel: 3,71. Stop loss: 3,9.

kukurydza

Po mocnych zwyżkach w maju i czerwcu pod koniec lipca notowania kukurydzy wybiły się dołem poniżej ważnego wsparcia w rejonie 415 centów za buszel, co jest wyraźnym technicznym sygnałem do kontynuacji spadków. Cel: 380.

Stop loss: 420.

KOSPI

Indeks był pod presją zarówno problemów gospodarczych Chin, jak i nowych napięć politycznych Korei z Japonią. Notowania spadły jednak do ubiegłorocznego minimum, wyceny są atrakcyjne, co sprzyjać będzie korekcie wzrostowej. Cel: 2250. Stop loss: 1980.

Kamil Maliszewski DM mBanku

AUD/USD

Siła dolara po decyzji FOMC może nie potrwać długo. Główne banki centralne chcą zdecydowanie zapobiec spowolnieniu gospodarczemu. Najbardziej prawdopodobne jest więc uspokojenie się rynków, na czym skorzystać powinien AUD.

Cel: 0,7.

ropa WTI

Ropa pozostawała w ostatnich dniach relatywnie wysoko za sprawą obaw o wydarzenia w cieśninie Ormuz. Uspokojenie sytuacji w regionie za sprawą misji międzynarodowej oraz relatywnie silny dolar mogą doprowadzić notowania WTI na minima z ostatnich tygodni. Cel: 55,1.

DAX

Cały czas nie mamy jednoznacznego przekonania co do kierunku na najważniejszych rynkach, także decydujemy się zająć pozycję długą z niezbyt odległym celem, zakładając dalszą konsolidację i utrzymanie się całkiem dobrych nastrojów. Cel: 12 450.

Marcin Sulewski Santander Bank Polska

EUR/HUF

W lipcu forint był najsłabszą walutą z rynków wschodzących. Słabe dane makro i gołębi bank centralny mogą mu dalej ciążyć. Dodatkowo w ostatnich 14 latach forint zyskał do euro w sierpniu tylko dwa razy.

srebro

Zakładam korektę po silnym wzroście w lipcu. ADX przekroczył poziom, przy którym w styczniu też doszło do spadku ceny srebra po podobnym wzroście jak w minionym miesiącu.

Stop loss: 16,7 dolara za uncję.

sWIG80

Indeks porusza się w spokojnym trendzie wzrostowym, a w przypadku ostatnich korekt każda kolejna jest krótsza od poprzedniej. Zakładam, że ruch w górę może przyspieszyć po przebiciu lipcowego szczytu. Wejście: 12 001,3 pkt. Stop loss: 11 844,1 pkt.

Marek Rogalski DM BOŚ

GBP/JPY

Ryzyko obsunięcia się rynków akcji może dać pole do umocnienia się jena, a funtowi nadal mogą ciążyć obawy o brexit.

Cel: 125,5.

sok pomarańczowy

Wykres nie wyklucza korekty wzrostowej, chociaż długoterminowe fundamenty pozostają słabe. W USA mamy jednak sezon huraganów, który może wesprzeć odbicie. Cel: 113 centów za funt.

S&P 500

Wyczerpać się mogą motywy wzrostowe (wyniki, Fed), co może sprzyjać pojawieniu się korekty. Uwagę zwraca też, że ostatnie podbicie nie jest już potwierdzane przez dzienne wskaźniki.

Przemysław Kwiecień dział analiz XTB

PLN/BRL

Oczekiwania na luzowanie pieniężne przez Fed sprzyjało walutom rynków wschodzących, ale nie dotyczyło to naszego regionu, gdzie ciężarem jest podobna tendencja w odniesieniu do EBC. Brak zmian stóp i solidna sytuacja makro będą jednak wspierać złotego. Cel: 1,025.

kawa

Po tym jak obawy o przymrozki w Brazylii okazały się nieco przesadzone, ceny bardzo mocno spadły wobec wycofania się spekulantów. Jednak w okolicach 100 centów za funta powinien pojawić się popyt, a kawa pozostała bardzo mocno w tyle za realem brazylijskim. Cel: 105,5.

S&P 500

Obietnica obniżki stóp przez Fed wywindowała notowania powyżej 3000 pkt pomimo coraz gorszych danych makro. Związana z nią euforia może jednak przygasnąć, szczególnie jeśli rozmowy handlowe będą szły tak jak do tej pory. Wejście: 3050 pkt

Bartosz Sawicki TMS Brokers

USD/NOK

Waluty gospodarek skandynawskich mocno się przeceniły w lipcu ze względu na silne powiązania z koniunkturą w Eurolandzie. Dzięki polityce Norges Banku i oczekiwanym przeze mnie wzrostowi cen ropy korona norweska powinna zyskiwać, zwłaszcza do USD po posiedzeniu Fedu.

cukier

Kurs cukru w lipcu mocno dołował. Nie ma jednak drugiego towaru z grupy soft commodities, którego rynek tak szybko przechodzi z nadwyżki do deficytu. Sprawia to, że należy oczekiwać wyraźnej zwyżki.

Nasdaq Composite

Połączenie silnego wzrostu i marzeń o całym cyklu cięcia stóp tworzyło szklarniowe warunki dla hossy na Wall Street. Teraz, gdy jasne jest, że bez silnego spowolnienia nie ma co liczyć na ostrą redukcję stóp, rynek akcji USA powinien wejść w korektę.

Kamil Jaros Admiral Markets

NZD/CHF

Dolar nowozelandzki jest pod presją luzującej się polityki pieniężnej, podczas gdy frank szwajcarski wciąż ma się relatywnie dobrze. W efekcie para znajduje się w tendencji spadkowej.

Wejście: 0,66. Stop loss: 0,668. Cel: 0,641.

ropa WTI

W lipcu zatrzymana została fala zwyżek. Nadal mam negatywne nastawienie wobec tego rynku – to echa spadku z kwietnia i maja. Można ewentualnie pokusić się o obniżenie poziomu obrony na 61 USD/baryłkę. Obecnie jest to maksimum z lipca.

Stop loss: 61. Cel: 50.

FTSE100

Indeks znajduje się w trendzie wzrostowym, a na wykresie zbudowany został silny poziom wsparcia w okolicy 7480 pkt. Jego pokonanie byłoby sygnałem słabości popytu, co otworzyłoby drogę ku minimom z czerwca. Wejście: 7470. Stop loss: 7720. Cel: 7200.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA