Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Cisowski, dyrektor działu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, mówi, że po bardzo słabym ubiegłym roku warto zainteresować się Chinami.
Początek roku na rynku akcji był wymagający. Czy można się spodziewać, że indeksy pozostaną w trendzie spadkowym w kolejnych miesiącach?
Zły początek roku, szczególnie na rynku amerykańskim i w sektorze technologicznym, był zbieżny z naszymi styczniowymi prognozami. W lutym spodziewamy się odbicia, ale obawiamy się, że w tym roku jesteśmy na większości rynków akcji skazani na walkę o niewielkie, jednocyfrowe plusy. Styczniowe dane o inflacji nie dają tutaj powodów do optymizmu, szczególnie że wskaźniki wyprzedzające ze sfery realnej gospodarek zaskakiwały w styczniu negatywnie. Także sezon wynikowy w USA można określić jako mieszany, również na poziomie największych spółek. Jesteśmy bliżsi takiego zdania, że zwyżki powinny być traktowane jako okazja do redukcji alokacji w akcjach, niż takiego, że każdy spadek będzie okazją rynkową, jak to było w poprzednich latach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksperci typujący skład portfeli foreksowych wierzą, że w lipcu dobre nastroje rynkowe zostaną podtrzymane. To ma pomóc m.in. indeksom warszawskiej giełdy wyjść na nowe szczyty.
Indeks dużych spółek wchodzi w lipiec z najwyższym w tym roku zamknięciem. Do gry wróciły banki, ale przed nimi poważny test.
W czerwcu lepiej być ostrożnym z kryptowalutami. Przecena może dotknąć amerykańskiego dolara. Szanse na wzrosty mają metale szlachetne, poza platyną – takie prognozy stawiają eksperci typujący skład portfeli foreksowych „Parkietu”.
Bitcoin, ethereum, solana, ripple – analitycy w maju stawiają przede wszystkim na aktywa niezwiązane z tradycyjnym rynkiem finansowym. W centrum uwagi pozostają też metale szlachetne, ale optymizm wobec nich nieco osłabł.
Eksperci typujący skład portfeli foreksowych postawili w kwietniu m.in. na kryptowaluty, słabość złotego, wzrosty cen metali szlachetnych czy też odbicie w górę indeksów na Wall Street. Droga do realizacji tych scenariuszy nieco się jednak skomplikowała.
Polskie aktywa, w tym m.in. złoty i akcje notowane na GPW, powinny doświadczyć w tym miesiącu korekty spadkowej – spodziewają się analitycy. Wciąż zaś dużym optymizmem wykazują się oni w stosunku do metali szlachetnych.