Portfel inwestycyjny

Dziewięciu ekspertów i ich styczniowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Adobestock

Łukasz Wardyn

CMC Markets

USD/PLN

Złoty ma szanse na kolejne zyski i dyskontowanie kolejnych podwyżek stóp. Jednak bank centralny Czech dosłownie „ucieka" RPP, a spadająca siła nabywcza złotego w stosunku do innych walut pozostanie na niekorzystnych poziomach przez dłuższy czas. Wejście: 3,99 zł, SL: 2,5 proc. straty.

złoto (euro)

Obserwujemy dalszy ciąg rozczarowań na rynku złota. Przy braku konkretnego impulsu inwestorom pozostaje poszukiwanie „par" z technicznym potencjałem. Pewne nadzieje na zwyżki może dać złoto w euro. Wejście: 1570 euro/uncja. SL: 1490 euro/uncja.

WIG

WIG utrzymał linię wsparcia rysowaną przez dwa historyczne szczyty sprzed lat. To kluczowa informacja dla optymistów na styczeń. Nastroje będą jednak psuły działania RPP i dalsze efekty analiz wpływu Polskiego Ładu. Cel: 6 proc. zysku.

Marcin Kiepas

Tickmill

EUR/CHF

Para ta niezmiennie jest wyraźnie wyprzedana, a negatywne dywergencje, jakie pojawiły się na wskaźnikach już kilka tygodni temu, sugerują, że zbliża się silne wzrostowe odreagowanie. Cel: 1,0560 franka. SL: 1,0260 franka.

złoto

Złoto wciąż pozostaje w trendzie bocznym, kontynuując 1,5-roczną spadkową korektę. Czas powoli gra jednak na jego korzyść, przybliżając moment wybicia górą i powrotu do trendu wzrostowego. Wejście: 1800 USD/uncja. Cel: 1980 USD/uncja. SL 1740 USD/uncja.

WIG20

W pierwszych dniach 2022 r. WIG20 powinien przekroczyć 2300 pkt, ale w drugiej połowie stycznia obawy inflacyjno-pandemiczne popsują nastroje na GPW, ponownie ściągając indeks w okolicę 2100 pkt. Wejście: 2315 pkt. Cel: 2020 pkt. SL: 2362 pkt.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

USD/JPY

Notowania są bliskie wybicia maksimum z drugiej połowy listopada, co powinno dać sygnał do kontynuacji trendu wzrostowego, który z kolei wspierany jest coraz większą różnicą pomiędzy podejściem banków centralnych obu krajów względem polityki monetarnej. Cel: 117. SL:113.

aluminium

Notowania zaczęły powracać w grudniu do wzrostu, a z uwagi na rosnące koszty energii w produkcji aluminium i coraz liczniejsze ograniczenia produkcji w Europie Zachodniej spodziewamy się dalszego wzrostu cen tego metalu. Cel: 3200 USD/tona. SL: 2500 USD/tona.

sWIG80

Na wykresie obserwujemy pozytywne dywergencje kursu ze wskaźnikami analizy technicznej, co wraz z korzystną sezonowością (tzw. efekt stycznia) może być argumentem za odbiciem w najbliższych tygodniach. Cel: 22 000 pkt. SL: 19 000 pkt.

Rafał Sadoch

BM mBanku

EUR/PLN

Kolejna podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych przez Radę Polityki Pieniężnej powinna sprzyjać polskiej walucie. Cel: 4,5 zł.

ropa WTI

Kartel OPEC cały czas utrzymuje politykę restrykcyjnego wydobycia, co w połączeniu z relatywnie wysokim poziomem koniunktury w gospodarce powinno sprzyjać notowaniom czarnego złota.

S&P 500

Mimo kolejnej fali zachorowań i rozprzestrzeniania się wariantu Omikron wirusa negatywne skutki dla gospodarki nie wydają się duże. Sprawdza się, że z kolejną falą zachorowań negatywne implikacje są coraz mniejsze.

Kamil Cisowski

DI Xelion

USD/TRY

Spodziewamy się w styczniu kontynuacji rozpoczętego kilka dni temu ruchu na lirze. Potencjał grudniowego szoku został wyczerpany, jak się okazuje aprecjacja tureckiej waluty w większym stopniu wynikała z interwencji banku centralnego niż zachwytu nad planem prezydenta Erdogana.

srebro

Inwestycja w srebro była jednym z najgorszych możliwych wyborów w 2021 r., spośród głównych surowców tylko ruda żelaza i pallad zachowywały się gorzej. Oczekujemy, że sytuacja zmieni się w tym roku, być może już niedługo, wraz z odbiciem produkcji samochodów.

Nasdaq

Spodziewamy się, że styczeń może okazać się słaby dla amerykańskiego rynku akcji, odpływy z sektora spółek ultrawzrostowych są kontynuowane, a na skorelowanym z Nasdaq rynku kryptowalut trwają wyraźne spadki.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/CHF

Umocnienie franka widoczne od kilku miesięcy w relacjach z innymi walutami może nie być przypadkowe. Rynek będzie w 2022 r. podbijał stawkę zakładu, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) myli się w temacie stóp procentowych.

złoto

W grudniu kruszec nie potaniał. To sygnał zmian, które nadchodzą na tym rynku w 2022 r. Styczeń może być okresem, w którym zaczną być one dyskontowane.

MSCI Emerging Markets

Miniony miesiąc pokazał, że omikron nie będzie czynnikiem, który zaszkodzi giełdom. Ten paradoks może utrzymać się także w styczniu. Inwestorzy mogą szukać tańszych rynków od drogiej Wall Street.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

USD/RUB

Obawy przed spowolnieniem gospodarczym po 2021 r., jak i konsekwencjami omikronu: powrót do lockdownów i niższy popyt na ropę naftową będzie osłabiał rubla rosyjskiego. Wsparciem dla dolara jest oczekiwana podwyżka stopy procentowej w USA. SL: 72,9.

gaz

Trwająca zima i agresywna polityka Rosji to kres podwyższonej zmienności notowań gazu naturalnego. W przypadku paniki możliwe jest podejście kursu do ostatniego szczytu, które traktuję jako ekstremum dogodne do zajęcia shorta.

NCIndex

Sygnałów odwrócenia w górę na razie nie ma, ale rynkowi NewConnect będą sprzyjać w styczniu czynniki sezonowe, nie można także wykluczyć, iż w końcu dojdzie do zmniejszenia dystansu utraconego w ostatnim czasie wobec głównych indeksów GPW.

Bartosz Sawicki

Cinkciarz.pl

NZD/USD

W końcówce roku została zbudowana baza, średnioterminowy dołek mógł zostać już ustanowiony, co przy wyśrubowanej wycenie podwyżek stóp w USA otwiera drogę do głębszej wzrostowej korekty.

gaz

Grudzień w Stanach Zjednoczonych był rekordowo ciepły. W rezultacie poziom zapasów surowca na tle średniej z pięciu lat przestał sugerować deficyt. Po bardzo ostrych spadkach z trzech ostatnich miesięcy można spodziewać się próby ustanowienia dołka powyżej 3,50.

Stoxx 600 Travel&Leisure

Branżowy subindeks runął po odkryciu wariantu Omikron koronawirusa, ale w grudniu zdołał zbudować podwójny dołek zwiastujący kontynuację odreagowania spółek z sektora.

Andrzej Kiedrowicz

PKO BP

USD/JPY

Mocne dane z gospodarki USA wraz z jastrzębim nastawieniem Fedu, powinny dalej wspierać dolara. Na jenie ciąży utrzymujący się byczy sentyment na globalnych rynkach akcji oraz znaczny wzrost rentowności amerykańskich dwuletnich obligacji. Cel: 117 JPY.

ropa Brent

Dalszy globalny wzrost popytu na paliwa wraz ze spadkiem zapasów w USA sprzyja ropie. Styczniowe spotkanie OPEC+ nie powinno zaskoczyć inwestorów zwiększeniem wydobycia ponad planowane 400 tys. baryłek miesięcznie. Cel: 85 USD/baryłka.

WIG20

Polski rynek giełdowy wchodzi w nowy rok z atrakcyjną wyceną w stosunku do rynków bazowych a pozytywne nastroje inwestycyjne powinny utrzymać się w styczniu. Wzrost stóp wspiera wycenę banków obecnych w indeksie. Cel: 2400 pkt.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.