Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W lutym handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji zwyżek głównych indeksów. Co istotne, do hossy przyłączyło się wiele spółek z szerokiego rynku, które do tej pory w niewielkim stopniu korzystały z dobrej koniunktury. Jednocześnie dodatkowych emocji dostarczył inwestorom trwający sezon publikacji raportów za IV kwartał 2016 r.
Eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych nie do końca jednak wykorzystali nadarzającą się okazję. Wprawdzie wszyscy zakończyli miesiąc zyskiem, ale tym razem zostali w tyle za rynkiem. Uśredniona stopa zwrotu z wszystkich portfeli wyniosła w lutym 3 proc., podczas gdy indeks WIG znalazł się 5,5 proc. na plusie. Na pocieszenie zostaje im jedynie to, że okazali się lepsi w korespondencyjnym pojedynku z analitykami technicznymi, których portfel w lutym zarobił 2,7 proc. (podsumowaliśmy go we wtorkowym „Parkiecie").
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo majowych zawirowań na rynku akcji portfele ekspertów powiększyły stopy zwrotu liczone od początku roku. Czy spółki wytypowane na czerwiec nie zawiodą ich oczekiwań?
– W czerwcu wydarzenia globalne wysuną się na pierwszy plan i będą decydować o nastrojach na krajowej giełdzie – uważa Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Naszemu rynkowi pomaga dobry klimat inwestycyjny wokół indeksów akcyjnych w UE – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz BM BDM.
Mimo kwietniowych zawirowań na rynkach akcji portfele ekspertów poprawiły stopy zwrotu liczone od początku 2025 roku. Czy spółki wytypowane na kolejny miesiąc także nie zawiodą ich oczekiwań?
Wytypowane przed miesiącem przez analityków spółki przyniosły zyski, ale nie na tyle duże, by prześcignąć WIG, który po raz trzeci z rzędu okazał się lepszy. Czy firmy wytypowane na następny miesiąc pomogą dogonić rynek?
– Optymizm inwestorów, który pchał w górę indeksy w I kwartale, zaczyna gasnąć – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w BM Banku Millennium.