Parkiet PLUS

Orlen, Lotos, MOL, PGNiG i Unimot: Dobre perspektywy dla paliw i gazu

Orlen, Lotos, MOL i Unimot liczą w II półroczu na dalszy wzrost popytu na paliwa w Polsce i regionie. Powinna się też poprawić pozycja konkurencyjna PGNiG. W Serinusie lepiej będzie w 2018 r.
Foto: Fotolia

Większość giełdowych firm działających w branży ropy i gazu może uznać I półrocze za wyjątkowo udane. W II połowie roku wyniki mogą być równie dobre – tak przynajmniej uważają spółki.

Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen

Foto: Archiwum

PKN Orlen oczekuje w tym czasie wzrostu średniorocznego poziomu ceny ropy w porównaniu ze średnią za 2016 r. – Wysoki poziom marży downstream (obejmującej swym zakresem segment rafineryjny i petrochemiczny) w I półroczu, w efekcie relatywnie niskiej ceny ropy oraz wzrostu konsumpcji paliw i produktów petrochemicznych, może się znajdować pod presją w II półroczu. Mimo to możliwe jest osiągnięcie średniorocznego poziomu marży powyżej lub na zbliżonym poziomie do średniej za 2016 r. – informuje biuro prasowe PKN Orlen. Koncern liczy, że wzrost PKB i – co za tym idzie – silny popyt na paliwa będą sprzyjać osiąganiu dobrych wyników. Wprawdzie dynamiki sprzedaży paliw na rynku polskim nie będą już tak duże jak te od sierpnia 2016 r. ze względu na brak tzw. efektu niższej bazy, ale powinny się utrzymać na wysokim poziomie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.