Parkiet PLUS

Ranking analityków. Najlepsi eksperci w podziale na sektory, którymi się zajmują

Foto: Adobestock

Łukasz Jańczak

Erste Securities banki i finanse

Banki i finanse to szczególny sektor w związku z mocną reprezentacją branży bankowej na warszawskim parkiecie. Emocje związane z wyborem najlepszego analityka w tej kategorii zawsze są duże, a rywalizacja jest zacięta. Tym razem zarządzający uznali, że najtrafniejszymi prognozami odznacza się Łukasz Jańczak, który w 2021 r. przeszedł z Ipopemy Securities do Erste Securities. W poprzedniej edycji zajął on trzecie miejsce. Za plecami Jańczaka znalazł się Jaromir Szortyka z BM PKO BP, zaś na najniższym stopniu podium uplasował się Kamil Stolarski z Santandera BM.

Paweł Szpigiel

BM mBanku telekomunikacja/media oraz e-commerce

Paweł Szpigiel z BM mBanku jest jednym z głównych wygranych tej edycji rankingu. W klasyfikacji ogólnej zajął trzecie miejsce, a dodatkowo wygrał rywalizację w dwóch kategoriach branżowych. W telekomunikacji i mediach został nowym królem, po tym jak z branżą pożegnała się Małgorzata Żelazko. Wyprzedził tutaj Sobiesława Pająka z DM BOŚ oraz Marcina Nowaka z Ipopemy. Szpigiel wygrał także w nowej kategorii e-commerce. W niej na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Kujawski z Trigona DM, zaś na trzecim – Adrian Skłodowski z BM PKO BP.

Sobiesław Pająk

DM BOŚ IT oraz strategia rynkowa

Branża IT od kilku lat ma swojego lidera. Jest nim Sobiesław Pająk z DM BOŚ, który już po raz kolejny zwyciężył w tej kategorii. Drugie miejsce zajął z kolei Paweł Szpigiel z BM mBanku (odwrotną kolejność mieliśmy w branży telekomunikacja i media). Na najniższym stopniu podium znalazł się Konrad Księżopolski z Haitong Banku. Sobiesław Pająk w tej edycji rankingu święci jednak podwójny triumf. Wspólnie z Tomaszem Dudą z BM Pekao wygrał w prestiżowej kategorii strategia rynkowa. W niej, za wspomnianą dwójką, znalazł się Maciej Marcinowski z Trigona DM, czyli zwycięzca tej kategorii z poprzedniej edycji.

Tomasz Rodak

DM BOŚ branża gier

Branża gier na warszawskim parkiecie wciąż budzi wiele emocji. Przez lata te spółki należały do ulubieńców inwestorów. Od pewnego czasu nastawienie rynku do nich zmieniło się o 180 stopni. Branża gier była w 2021 r. jedną z najsłabszych na naszym rynku. Niezależnie od tego zarządzający nadal uważają, że najlepszym ekspertem w tej dziedzinie jest Tomasz Rodak z DM BOŚ. Jest to jego kolejne zwycięstwo w tej kategorii. Tak samo jak roku temu również drugie miejsce przypadło w udziale Piotrowi Łopaciukowi z BM PKO BP. Na podium załapał się również Emil Popławski, który w 2021 r. przeszedł z Erste Securities do BM Pekao.

Łukasz Prokopiuk

DM BOŚ branża paliwowa i chemiczna

Branża paliwowa i chemiczna przez wiele lat miała zdecydowanego lidera. Był nim Michał Kozak z Trigona. W tej edycji został on jednak zdetronizowany. Zarządzający uznali, że najlepszym ekspertem w tej dziedzinie jest Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ, który w porównaniu z poprzednią edycją zaliczył awans o jedną pozycję. Michał Kozak tym razem musi zadowolić się drugim miejscem. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Kozieł z BM Pekao. Rok temu zajął piąte miejsce.

Tomasz Duda

BM Pekao wydobycie i górnictwo oraz strategia rynkowa

Tomasz Duda, który w 2021 r. przeszedł z Erste Securities do BM Pekao, okazał się najlepszy w dwóch kategoriach. Zwyciężył samodzielnie w dziedzinie wydobycie i górnictwo. W poprzedniej edycji był w niej czwarty. Tym razem Duda wyraźnie wyprzedził Łukasza Rudnika z Trigona DM oraz Jakuba Szkopka z Erste Securities. Duda razem z Sobiesławem Pająkiem z DM BOŚ wygrał też kategorię strategia rynkowa.

Piotr Łopaciuk

BM PKO BP przemysł

W kategorii przemysł praktycznie w ciemno można obstawiać zwycięzcę rankingu. Od wielu lat jest nim niezmiennie Piotr Łopaciuk, który został też uznany przez zarządzających najlepszym analitykiem bez podziału na kategorie. W swojej dziedzinie wyprzedził on Łukasza Rudnika z Trigona. Tak samo było zresztą w poprzedniej edycji rankingu. Na najniższym stopniu znalazł się po raz kolejny także Jakub Szkopek, który obecnie reprezentuje Erste Securities.

Piotr Zybała

BM PKO BP budownictwo i deweloperzy

W kategorii budownictwo i deweloperzy kolejny rok z rzędu obył się bez niespodzianek. Niepodważalnym zwycięzcą okazał się Piotr Zybała z BM PKO BP. Wyraźnie wyprzedził konkurentów. Wśród nich byli przede wszystkim Tomasz Duda z BM Pekao oraz Cezary Bernatek z Erste Securities, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Warto zwrócić uwagę, że rok temu Duda i Bernatek zajęli drugie miejsce, jednak wtedy tworzyli oni jeden zespół w Erste.

Michał Kozak

Trigon DM energetyka

Poprzedni rok w branży energetycznej był niezwykle ciekawy. Inwestorzy żyli m.in. perspektywą wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych do specjalnie powołanego podmiotu. Zdaniem zarządzających w otoczeniu tym najlepiej odnalazł się Michał Kozak z Trigona. Kozak od kilku lat buduje pozycję. Dwa lata temu był szósty, rok temu trzeci, aż w końcu w tym roku pozostawił konkurencję w pokonanym polu. Jego zwycięstwo nie podlegało także żadnej dyskusji. Wyraźnie wyprzedził drugiego w zestawieniu Pawła Puchalskiego z Santandera BM, który zwyciężył w tej kategorii rok temu. Trzecie miejsce zajął Kamil Kliszcz z BM mBanku. Ten w porównaniu z poprzednią edycją rankingu zaliczył z kolei spadek o jedną pozycję.

Beata Szparaga-Waśniewska

Ipopema Securities zdrowie i biotechnologia

Kategoria zdrowie i biotechnologia na warszawskim parkiecie od lat jest domeną pań. Podium jest zresztą wiernym odwzorowaniem tego, co widzieliśmy w poprzedniej edycji rankingu. Oznacza to, że pierwsze miejsce znowu zajęła Beata Szparaga-Waśniewska z Ipopemy Securities. Kroku próbowała jej dotrzymać Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ, jednak ostatecznie przewaga zwyciężczyni wyniosła 11 pkt. Trzecie miejsce ponownie zajęła Katarzyna Kosiorek, która pracuje w Trigonie DM. Przewaga wspomnianej trójki nad pozostałym konkurentami okazała się bardzo wyraźna.

Sylwia Jaśkiewicz

DM BOŚ handel i dystrybucja

Handel i dystrybucja należą do tych kategorii, w których obecna edycja rankingu przyniosła wiele zaskakujących rozstrzygnięć. Adrian Skłodowski, który przez ostatnie lata nie miał sobie równych w tej dziedzinie, tym razem spadł z podium. Przebojem od razu na pierwsze miejsce wdarła się natomiast Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ. Aby oddać skalę niespodzianki, należy podkreślić, że w poprzedniej edycji Jaśkiewicz w tej kategorii zajęła dopiero siódme miejsce, zdobywając zaledwie 8 pkt. W tej edycji rankingu uzbierała ich aż 49. Drugi w klasyfikacji Grzegorz Kujawski zdobył 46 pkt. Kujawski w porównaniu z poprzednią edycją awansował o jedno oczko. Miejscami na podium zamienił się z Tomaszem Sokołowskim z Santandera BM.

Piotr Neidek

BM mBanku analiza techniczna

Rok temu analiza techniczna miała dwóch zwycięzców: Piotra Neidka z BM mBanku oraz Przemysława Smolińskiego z BM PKO BP. Tym razem Neidek okazał się jednak samodzielnym zwycięzcą, wyprzedzając właśnie Smolińskiego oraz Sobiesława Kozłowskiego z Noble Securities.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.