Obligacje

Fundusze obligacji korporacyjnych podjęły większe ryzyko

W porównaniu z grudniem na koniec I półrocza w aktywach funduszy obligacji korporacyjnych spadł udział obligacji skarbowych i bankowych. Często jest to jednak pozorna zmiana.
Foto: Adobestock

Stopy zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych nie mogą być wysokie przy tak niskich stawkach WIBOR, ale na tle funduszy skarbowych i sporej części uniwersalnych i tak prezentują się okazale. Wszystko za sprawą przeceny obligacji skarbowych widocznej niemal od początku roku, aż do połowy września. Co prawda również większość funduszy korporacyjnych ulokowała w skarbówkach część aktywów, ale, po pierwsze, zazwyczaj niewielką część, a po drugie dominują tu tzw. wuzetki, czyli papiery oparte o WIBOR.

Ale w ostatnich miesiącach nawet udział rodzimych papierów skarbowych zaczął się wyraźnie zmniejszać, a wzrósł udział papierów związanych z wyższym ryzykiem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.