Obligacje

Emisje: Marże spadają

W nowych emisjach emitenci naciskają na obniżenie oprocentowania oferowanych obligacji, czego dobrym przykładem jest publiczna emisja (zapisy trwają) PragmaGO.
Foto: Bloomberg

Faktoringowa spółka oferuje inwestorom indywidualnym 3,9 pkt proc. ponad WIBOR 3M (4,11 proc. w pierwszym okresie odsetkowym), podczas gdy jeszcze w ub.r. plasowała papiery o stałym oprocentowaniu ustalonym na 5,6–5,75 proc. W przypadku PragmaGO doszło jednak do zmiany w akcjonariacie i dokapitalizowania firmy. Obecnie jej współwłaścicielem jest fundusz ze stajni Enterprise Investors, który wzmocnił firmę nie tylko reputacją, ale też 30 mln zł, obejmując jej akcje. W tym wypadku ryzyko kredytowe spadło więc niezależnie od otoczenia gospodarczego i wyników samej firmy.

Ale już Voxel uplasował w lutym emisję, oferując 3,55 pkt proc. ponad WIBOR, czyli o 0,45 pkt proc. mniej, niż płacił w 2018 r. (to ostatnie emisje spółki). Oczywiście 2018 r. był dla rynku obligacji wyjątkowy z innych względów (afera GetBacku), ale i w poprzednich latach Voxel nie zszedł z marżami tak nisko, a zaczynał od 5,5 pkt proc. ponad WIBOR. Równoległy spadek stóp WIBOR także oznacza oszczędności na kuponie, ale i mniejsze zyski dla obligatariuszy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.