Nieruchomości

REIT. Firmy budują portfele mieszkań, nie czekając na przepisy

Brak ustawy o polskich REIT-ach nie przeszkadza dużym graczom, których interesuje rynek najmu. Tracą za to drobni inwestorzy, którzy mogliby zarabiać na tym biznesie.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Resort finansów ma wkrótce przedstawić nową koncepcję polskich REIT-ów, czyli firm zarabiających na wynajmie nieruchomości i regularnie dystrybuujących pieniądze do swoich udziałowców – mieliby na tym korzystać inwestorzy indywidualni.

Brak szczegółów

Na razie podtrzymano, że REIT-y (formalna nazwa to firmy inwestujące w najem nieruchomości) będą spółkami akcyjnymi mającymi inwestować wyłącznie w portfele mieszkań. Firmy mają płacić 8,5-proc. stawkę CIT od dochodów z tytułu najmu nieruchomości, a dywidenda ma być zwolniona z podatku (obecnie wynosi on 19 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.