Medycyna i zdrowie

Neuca przejmuje włoską firmę

Giełdowa spółka kontynuuje międzynarodową ekspansję w sektorze badań klinicznych. Do grupy dołączy EXOM Group z Mediolanu.
Foto: materiały prasowe

Stroną kupującą jest Clinscience, spółka zależna Neuki. Zawała z akcjonariuszami Exom Group umowę inwestycyjną, na podstawie której zobowiązała się do nabycia 100 proc. udziałów tej firmy. W dniu 28 września 2021 r. Clinscience kupi 60 proc. udziałów za 13,2 mln euro (w tej kwocie jest też 5 mln euro pozycji gotówkowej netto sprzedającego, oszacowanej na dzień 31.08.2021 r.). Pozostałe 40 proc. zostanie nabyte w transzach do 2025 r. za cenę obliczoną na bazie zrealizowanego średniego przyszłego zysku EBITDAx8. Szacunkowe, prognozowane przychody Exom Group w 2021 r. mają wynieść 11,4 mln euro, a wynik EBITDA 2,7 mln euro.

Exom Group prowadzi działalność we Włoszech oraz w Niemczech. Zajmuje się projektowaniem, nadzorowaniem oraz zarządzaniem badaniami klinicznymi dla firm biotechnologicznych i farmaceutycznych.

Tomasz Dąbrowski, prezes Clinscience podkreśla, że połączenie sił z Exom pozwoli Neuce na kontynuację długoterminowej strategii wdrażania innowacji opartych o cyfrowe, dostępne w czasie rzeczywistym dane. Exom, mając już ugruntowaną pozycję na rynku europejskim, otworzył siedzibę w Stanach Zjednoczonych, co pozwala na rozpoczęcie współpracy z wysoko wykwalifikowanymi zespołami specjalizującymi się w zarządzaniu danymi i biostatystyce. Jak podkreśla Dąbrowski, transakcja przyspieszy rozwój Neuki również na rynku amerykańskim. Niedawno grupa powołała spółkę Clinscience USA LLC, oferującą cyfrowe rozwiązania dla branży badań klinicznych oparte o analizę danych oraz ryzyka zdarzeń medycznych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.