Kryptowaluty

Bitcoinowa garstka

10 tys. największych inwestorów indywidualnych na rynku kryptowalut ma w swoich portfelach aż jedną trzecią wszystkich istniejących bitcoinów – mówią wyliczenia amerykańskiego Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (NEBR).
Foto: Bloomberg

Analitycy NEBR przyznają jednak, że ich badania mogą i tak mocno zaniżać to, jak mocno rynek bitcoinów jest kontrolowany przez stosunkowo małą grupę inwestorów. „Nie możemy wykluczyć, że największe konta na rynku są kontrolowane przez jedną osobę" – piszą eksperci NBR. O ile więc często w różnych analizach przypisuje się kontrolę nad 20 tys. kont kryptowalutowych tajemniczej osobie występującej pod pseudonimem Satoshi Nakamoto (uznawanej za twórcę bitcoina), o tyle w opracowaniu NEBR wszystkie te konta przypisano 20 tys. osób fizycznych.

Duża koncentracja panuje też w sferze „wydobycia" bitcoinów. Z analizy NEBR wynika, że 10 proc. „kopaczy" kontroluje 90 proc. „mocy wydobywczych". Największe 0,1 proc. „kopaczy", czyli około 50 osób, dysponuje 50 proc. „mocy wydobywczych".

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Cyber Monday: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.