REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Kryptowaluty

Ucieczka do bitcoina i z powrotem

Zamieszanie na niektórych rynkach sprzyjało tam najważniejszej walucie cyfrowej. Widoczne to było zwłaszcza w Argentynie i Hongkongu, gdzie inwestorzy byli skłonni zapłacić premię.
Foto: AFP

Na argentyńskiej platformie LocalBitcoins.com bitcoin ostatnio kosztował nawet 12 tys. dolarów, 10 proc. wyżej niż na wielu międzynarodowych giełdach, gdzie obraca się walutami cyfrowymi. W Hongkongu, gdzie trwają antyrządowe protesty premia wynosiła około 4 proc.

–Ekstremalna dewaluacja  i niepewność polityczna powodują, iż bitcoin staje się tam aktywem ratunkowym – wskazuje Rayne Steinberg, szef kryptowalutowego funduszu  hedgingowego Arca. Podkreśla, że wobec argentyńskiego peso bitcoin  wciągu minionego tygodnia zyskał 50 proc.

Premie, jak zauważa Bloomberg,  wydają się wspierać tezę, iż bitcoin chroni przed skutkami spadków kursów lokalnych walut i autorytaryzmu, ale jeśli tak rzeczywiście jest w tym tygodniu ta kryptowaluta zanurkowała o około 8 proc.  w okolice 10,890 tys. dolarów  zwiększając ryzyko inwestorów związane z ucieczką od jednego zmiennego aktywa do drugiego.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA