REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

The Guardian: Darmowy transport publiczny w Luksemburgu

Luksemburg stanie się pierwszym krajem na świecie, w którym transport publiczny będzie całkowicie darmowy. Zniesienie opłat za przejazd pociągami, autobusami i tramwajami ma nastąpić latem przyszłego roku. Ma to pomóc w rozwiązaniu problemu korków ulicznych.
Foto: Adobestock

Luksemburg liczy około 600 tys. mieszkańców, z czego 110 tys. mieszka w jego stolicy (również Luksemburg). Dziennie jednak do pracy w stolicy dojeżdża 400 tys. ludzi, z czego 200 tys. z Francji, Niemiec i Belgii. W 2016 r. kierowcy spędzali więc średnio 33 godziny rocznie uwięzieni w korkach na ulicach Luksemburga.

Luksemburg już wcześniej wykazywał postępowe podejście do kwestii transportu publicznego. W tym roku rząd wprowadził darmowy transport dla osób poniżej 20. roku życia. Bilety są tam i tak już stosunkowo tanie jak na Europę Zachodnią. Wystarczy bilet za 2 euro, by swobodnie jeździć komunikacją publiczną w Luksemburgu przez dwie godziny.

Darmowy transport publiczny jest jednym ze sztandarowych projektów rządu Xaviera Bettela, który jest tworzony przez Partię Demokratyczną, socjalistów i Zielonych. Rząd ten chce również zalegalizować marihuanę oraz wprowadzić dwa nowe dni wolne od pracy.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA