Gospodarka - Świat

Rynki wschodzące nadal mocno w tyle za amerykańskimi indeksami

Akcje z indeksu MSCI Emerging Markets są o ponad 40 procent tańsze od papierów z S&P 500. Wielu inwestorów patrzy sceptycznie na możliwość zakupu, choć wiele giełd wschodzących dało w tym roku bardzo dobrze zarobić.
Foto: Bloomberg

Indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets znalazł się najniżej od grudnia 2001 r. w porównaniu z amerykańskim indeksem S&P 500 – mówią wyliczenia agencji Bloomberga. Spora przepaść dzieli również średnie wyceny dla akcji z obu indeksów. O ile współczynnik c/z dla S&P 500 wynosi 25,9, o tyle dla MSCI Emerging Markets tylko 13,7. Dyskonto wynosi więc ponad 40 proc.

Różnice regionalne

Patrząc na MSCI Emerging Markets, można uznać, że 2021 r. był jak dotąd bardzo słaby dla rynków wschodzących. Indeks ten spadł bowiem od początku stycznia o blisko 2 proc., gdy S&P 500 zyskał w tym czasie aż 25 proc. i kilkadziesiąt razy ustanawiał rekordy. MSCI Emerging Markets był w tym roku głównie hamowany przez akcje chińskie, odpowiadające za ponad 40 proc. kapitalizacji na rynkach wschodzących. Ostre kampanie regulacyjne w Chinach, spowolnienie wzrostu gospodarczego i kłopoty tamtejszego sektora deweloperskiego przyczyniły się zaś do tego, że akcje chińskie słabo sobie radziły w tym roku. Indeks Shanghai Composite zyskał od początku stycznia niecałe 1 proc., a Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, spadł w tym czasie o 9 proc. MSCI Emerging Markets jest też ciągnięty w dół przez akcje brazylijskie. Bovespa, główny indeks giełdy w Sao Paulo, spadł od początku roku o 12 proc., a od tegorocznego szczytu o ponad 20 proc. i wszedł w bessę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.