Gospodarka - Świat

Debiuty. SoftBank chce 18 mld dolarów od drobnych inwestorów

SoftBank Group chce upublicznić swoją firmę telefonii mobilnej
Foto: AFP

Od japońskich inwestorów indywidualnych zamierza pozyskać rekordową kwotę w wysokości 2 bilionów jenów, czyli równowartość 18 miliardów dolarów. Wartość całej IPO wyniesie 3 biliony jenów.

Adresatami tej propozycji mają być głównie inwestorzy, którzy, jak pisze Bloomberg, powołując się na informatorów znających sprawę, często nie otrzymują żadnych odsetek od swoich oszczędności. -Japończycy są zainteresowani akcjami SoftBanku, ponieważ jest to oferta miejscowa i mogą spodziewać się wysokich dywidend - przekonuje Kazumi Tanaka, analityk ofert pierwotnych w DZH Financial Research. Twierdzi, że papiery te mogą kupić nawet te gospodarstwa domowe, które do ten pory nie interesowały się giełdą. SoftBank o szczegółach oferty ma poinformować w przyszłym tygodniu

Wartość akcji przeznaczonych dla inwestorów indywidualnych będzie rekordowa w historii rynku japońskiego. Japan Post Holdings trzy lata temu pozyskał od nich bilion jenów, tyle samo co NTT DoCoMo w 1998, wskazują dane zebrane przez Bloomberga.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.