Gospodarka - Świat

Amerykańskie ożywienie jest w pełni normalne?

Analitycy Morgan Stanley wskazują, że rynek akcji podąża w tym roku zwyczajnym szlakiem nowego cyklu. Dno mogło być wiosną nawet bez pandemii.
Foto: AFP

Zachowanie amerykańskiego rynku akcji w 2020 r. jest zadziwiająco normalne – tak twierdzą analitycy Morgan Stanley. Ich zdaniem mamy obecnie do czynienia z wczesną fazą cyklu rynkowego. – Choć spodziewamy się nerwowości na rynkach przed wyborami prezydenckimi w USA, to ostatecznie zwyciężą typowe dla wczesnego etapu cyklu strategie reflacyjne – twierdzi Andrew Sheats, główny globalny strateg Morgan Stanley.

Wyliczone fazy

Skąd takie optymistyczne przeświadczenie? Analitycy Morgan Stanley porównali zachowanie rynków w ostatnich kilkunastu miesiącach i w okolicach trzech poprzednich recesji. Za każdym razem recesję poprzedzało przyspieszenie inflacji bazowej powyżej pięcioletniego trendu, spadek stopy bezrobocia silniejszy od trendu oraz odwrócenie krzywej rentowności obligacji. Przy takich sygnałach do recesji dochodziło średnio po 15 miesiącach od ostatniej podwyżki stóp przez Fed. Wszystkie te sygnały wystąpiły też przed obecnym kryzysem, a 15 miesięcy od ostatniej podwyżki stóp w USA minęło w marcu 2020 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.