Gospodarka - Świat

South China Morning Post: Banki testują wirtualnego juana

Bank of China, China Construction Bank, Industrial and Commercial Bank of China oraz Agricultural Bank of China rozpoczęły testy wewnętrzne wirtualnego juana emitowanego przez Ludowy Bank Chin.
Foto: Adobestock

Uczestnicy testów (czyli pracownicy tych banków) mogą przesyłać cyfrowego juana na swoje konta za pomocą specjalnej aplikacji oraz dokonywać nim płatności. Spółka Didi Chuxing, czyli chiński odpowiednik Ubera, również weszła w partnerstwo strategiczne z bankiem centralnym w kwestii wirtualnej waluty.

Ludowy Bank Chin zapewnia, że wirtualny juan nie zastąpi banknotów i monet znajdujących się w obiegu. Jednakże Wang Yongli, były wiceprezes Bank of China, stwierdził w zeszłym tygodniu, że wirtualny juan ostatecznie zastąpi nie tylko banknoty i monety juanowe, ale też „wszystkie waluty". Ludowy Bank Chin nie przedstawił dotychczas harmonogramu wprowadzenia cyfrowego juana do szerszego obiegu. Z dotychczasowych zapowiedzi oficjeli wynika jednak, że ta wirtualna waluta ma być testowana na dużą skalę podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie zaplanowanych na 2022 r. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.