Gospodarka - Świat

Chińska hossa zaczęła niepokoić regulatora

Zwyżki są napędzane m.in. przez inwestorów detalicznych zadłużających się w parabankach, by kupować akcje.
Foto: Bloomberg

Chiński indeks giełdowy Shanghai Composite zyskał od początku lipca blisko 12 proc. (a od marcowego dołka 25 proc.). CSI 300, czyli wspólny indeks dla giełd w Szanghaju i Shenzen, wzrósł od początku miesiąca o ponad 13 proc., a od dołka z marca – o 33 proc. MSCI China, indeks, w którym mocno reprezentowane są spółki technologiczne, zyskał od końca czerwca 12 proc., a od tegorocznego dołka ponad 40 proc. Kapitalizacja chińskiego rynku akcji doszła w połowie lipca do 9,7 bln USD, czyli była najwyższa od czerwca 2015 r. (W czerwcu 2015 r., tuż przed krachem, przekraczała ona 10 bln USD). Choć chińskie indeksy nieco spadły od lipcowych szczytów, to zwyżki w tym miesiącu były tak szybkie, że zaniepokoiły regulatora.

Dwudziestokrotny lewar

Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych wydała ostrzeżenie dla inwestorów przed tym, by nie pożyczali pieniędzy na zakup akcji od podmiotów, które udzielają im takich kredytów nielegalnie. Regulator widzi więc możliwość powtórki scenariusza z 2015 r., gdy hossa była napędzana przez inwestorów zagranicznych, kupujących akcje za pożyczone pieniądze. Inwestorzy ci często byli mocno zlewarowani, a zadłużali się w parabankach. Gdy doszło do krachu na giełdzie, ponieśli duże straty. Shanghai Composite spadł w 2015 r. od szczytu do dołka o ponad 40 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.