Gospodarka - Świat

Wielka Brytania: Gospodarka zaczyna odbicie po pandemii

Brytyjski PKB spadł w pierwszym kwartale o 1,5 proc. kw./kw. (6,1 proc. r./r.), po wzroście o 1,3 proc. w końcówce 2020 r. Średnio prognozowano spadek o 1,7 proc. Brytyjska gospodarka wraca już jednak do wzrostu. W marcu PKB wzrósł o 2,1 proc. m./m., po zwyżce o 0,7 proc. w lutym. Oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.
Foto: AFP

Pierwszy kwartał był w Wielkiej Brytanii czasem lockdownu, ale już w marcu zaczęła do szkół wracać nauka stacjonarna. PKB w marcu był o 5,9 proc. niższy niż w lutym 2020 r., czyli w szczycie sprzed pandemii. Można się spodziewać, że dane za kwiecień pokażą silne odbicie gospodarcze związane z likwidacją restrykcji pandemicznych.

– Cały zestaw wskaźników, w tym sondaże biznesowe CBI, sugeruje odbicie aktywności gospodarczej trwające również latem. Gospodarka otwiera się i zostanie uruchomiony opóźniony popyt. To jednak ożywienie, które będzie bardziej odczuwalne przez niektórych. Bez wątpienia najbardziej dotknięte sektory i gospodarstwa domowe mają przed sobą dłuższą drogę – twierdzi Alpesh Paleja, główny ekonomista organizacji biznesowej CBI.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.